Súlyos jogsértéseket követnek el a lázadásokról tudósító holland újságírók ellen
Hatalmas tömegtüntetések és lázadások törtek ki Hollandiában, miután a második világháború óta először kijárási tilalmat vezettek be az országban, a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
Ferd Grapperhaus, Hollandia igazságügyi minisztere jelezte, hogy súlyos jogsértéseket, köztük erőszakos cselekményeket is elkövettek már az újságírók ellen, akik tudósítottak a lázadásról, az erőszakról, a vandalizmusról és annak közvetlen és közvetett hatásairól, mely mélyen elitélendő.
A Deutsche Welle német hírügynökség pedig felkereste a holland állami televíziós társaság, az NOS egyik kommunikációs tanácsadóját, aki elmondta, „veszélybe kerülhet” Hollandia ötödik helye a legszélesebb sajtószabadsággal rendelkező országok listáján, amennyiben folytatódik az erőszak:
Mint mondta, előzetesen mindig felmérik a kockázatokat, amikor egy tudósítót kiküldenek az egyes helyszínekre, és ha úgy ítélik meg, biztosítanak számukra biztonsági őröket. Hozzátette: mindenkit arra bíztatnak, hogy jelentsék a konkrét eseteket, amikor egy újságírót verbálisan vagy fizikálisan bántalmaznak.
Kapcsolatba léptek már az igazságügyi minisztériummal is, és próbálják minél inkább felhívni a figyelmet ezekre a sajnálatos esetekre. A kommunikációs tanácsadó arra is kitért, hogy látszólag az állam által finanszírozott médiát máshogy kezelik az emberek, mint a magánkézben lévőt:
Zárásként megjegyezte, hogy attól nem tart, hogy a holland sajtószabadság állapota látványosan romlani fog, nem lesz probléma hosszabb távon. Azt viszont maga is elismerte, hogy a tavaly, világviszonylatban megszerzett sajtószabadsági ötödik hely valóban veszélyben forog.