Afrikában sokkal halálosabbá mutálódott a koronavírus, mint azt korábban feltételezték
Az elmúlt hetekben szinte berobbant a koronavírus-járvány Afrikában, ami annak a jele, hogy az új lokális mutációk akár a halálozási rátát is befolyásolhatják.
Az Afrikai Járványügyi és Járványmegelőzési Központ keddi jelentéséből kiderült, hogy a kontinens covid-eseteinek 2,5 százaléka halállal végződött, ami a globális 2,2 százalékos átlaghoz képest kirívóan magas értéknek számít.
Az előzetes becslések szerint azonban a mortalitási arányszám nem fog leállni, hanem egészen tavaszig tovább emelkedhet. A Reuters hírügynökség arról írt, hogy összesen 21 ország van jelenleg Afrikában, ahol a halálozási arány 3 százalék fölé nőtt – ezek közé az államok közé tartozik például Egyiptom, Szudán és a Kongói Demokratikus Köztársaság.
Szakértők úgy gondolják, hogy a korábbi adatok azért bizonyultak kedvezőnek, mivel kevés tesztelést végeztek el, továbbá azért is, mert a populáció átlagéletkora a többi földrészhez képest rendkívül alacsony.
A WHO afrikai vezetője, Matshidiso Moeti tegnapi online sajtótájékoztatóján elmondta, egyelőre nincs ok az aggodalomra, mivel az afrikai halálozási arányok szerinte még nem feltétlenül a legrosszabbak a világon.
Moeti közölte, valószínűleg a dél-afrikai koronavírus-mutáció járulhatott hozzá az esetszámok hirtelen berobbanásához, de azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az egészségügyi ellátórendszer hiányosságai miatt nehéz a pontos kórmegállapítás.
Afrika a világ covid-haláleseteinek 4 százalékát adja, az 1,3 milliárd lakossal rendelkező kontinensen ugyanis mindezidáig 81 ezren vesztették életüket a fertőzés súlyos szövődményeiben.