Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Folyékony üveg a neve az új halmazállapotnak

Az üveg kétségkívül egyedi tulajdonságokkal rendelkező anyagnak mondható, a Konstanz Egyetem tudósai pedig bebizonyították, hogy folyékony állapotban egy teljesen új halmazállapotról beszélhetünk, ha a törékeny matéria cseppfolyós változatára gondolunk.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az üveg kétségkívül egyedi tulajdonságokkal rendelkező anyagnak mondható, a Konstanz Egyetem tudósai pedig bebizonyították, hogy folyékony állapotban egy teljesen új halmazállapotról beszélhetünk, ha a törékeny matéria cseppfolyós változatára gondolunk.

Normális állapotváltozás közben a szabadon áramló atomok mindig kristályszerkezetet vesznek fel, az üveg esetében mindez azonban máshogy történik, ugyanis miközben folyékonyból szilárd halmazállapotba kerül, az atomjai rendezetlenné válnak, és szinte lefagynak. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A Konstanz Egyetem kutatói most egy teljesen új üvegváltozatot fedeztek fel, amelyben az atomok egy bonyolult viselkedési formát mutatnak, amit korábban még egyszer sem tudtak kimutatni – az elemi részecskék lényegében mozognak, de nem tudnak saját tengelyük körül forogni.

A kutatócsapat speciális kolloid szuszpenzió modellrendszer vizsgálatával bukkant rá az új halmazállapotra. Ebben az oldatban hatalmas szilárd részecskék lebegnek a folyadékban, így könnyebben nyomon követhetőek a molekulák mozgásmintái. Általában ezek a részecskék gömb alakúak, a kísérlet során azonban elliptikus formákat alkalmaztak, melyek esetében egyszerűbben beazonosítható, melyik irányba mutatnak.

A tudósok különböző folyadék-koncentrációt teszteltek, és megfigyelték, hogy képesek-e bennük a részecskék mozogni, illetve forogni. Rájöttek, hogy magas koncentrációszinteknél a molekulák gátolhatják egymás forgását, azonban továbbra is szabadon tudnak mozogni minden irányba, létrehozva ezzel a folyékony üveg halmazállapotot.

A kutatók szerint az üvegben megfigyelt viselkedés két, egymással vetélkedő átmeneti állapot következtében alakult ki. A folyékony üveget már évtizedekkel korábban megjósolták, végül azonban csak 2021-re sikerült lefektetni a bizonyítékok alapköveit.

„Elméleti szempontból egy hihetetlenül fontos felfedezést tettünk. A kísérleteinknek hála bizonyítékkal szolgálhatunk arra, milyen interakciók történnek az üveg kritikus fluktuációja során” – tette hozzá Matthias Fuchs, a tanulmány egyik társszerzője.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.