Embertelen körülmények között köszöntött rá a tél a menekültekre: „úgy kell élnünk, mint az állatoknak”
Közel egy héttel azt követően, hogy a bosnyák-horvát határon leégett a menekülttáboruk, jóformán a szabadban kell töltenie a telet több mint ezer menekültnek.
Közel egy héttel azt követően, hogy a bosnyák-horvát határon leégett a menekülttáboruk, jóformán a szabadban kell töltenie a telet több mint ezer menekültnek. A mínuszfokok beköszöntével pedig az aggodalom is felerősödött, hogy többen a helyzet áldozatául eshetnek.
A Bosznia-Hercegovina területén fekvő menekülttábor még múlt szerdán gyulladt ki, és a létesítmény jelentős része megkárosodott a tűz következtében. Az itt rekedt menekülteknek, akik eredetileg Nyugat-Európába tartottak volna, mostanra már egy céljuk maradt: túlélni valahogy a kegyetlen telet.
Már a tűzeset előtt is volt számos probléma a szóban forgó menekülttáborral, például nem volt áram és rendes vízellátás sem. Ez a nemzetközi szervezetek figyelmét is felhívta, akik hevesen kritizálták a helyi hatóságokat, amiért nem biztosítanak emberséges körülményeket a táborban lévő több mint ezer menekültnek.
A tűzeset viszont a lehető legrosszabbkor jött, mivel beköszöntött a tél, mínuszfokokra csökkent a hőmérsékletek, ami még nehezebbé tette a körülményeket. Jelenleg egy ideiglenes sátortáborral próbálják megoldani a helyzetet, ám ez bőven nem elegendő az emberséges körülményekhez, és ennek már érződik is a hatása: hyphotermiáról és fagyásos esetekről is számoltak már be.
Az egyik menekült például az Al Jazeera riporterének arról számolt be, hogy a megmaradt létesítményben aludni sem nagyon lehet, nincsenek meg az alapvető életfeltételek, mint a zuhany, a mosdó, víz vagy akár étel. Egy másik menekült pedig egy végső segélykiáltást küldött a világnak:
Eközben viszont a menekültek Horvátországban sem tudnak átmenni, mert az egyikük beszámolója szerint megverik és visszatoloncolják őket. A jelenlegi struktúra viszont életveszélyesnek tűnik, több emberi jogi szerv attól fél, hogy a sátorok teteje beszakadhat a hatalmas hómennyiségtől.
Már megvolt a politikai terv arra, hogy a közelben, más helyszínen átcsoportosítsák a menekülteket élhetőbb körülmények közé, ám ez a helyiek és a hatóságok miatt megrekedt, akik azzal érvelnek, hogy Bosznia-Hercegovina más részeire is helyezzenek át menekülteket.
.