Egy jelentésben azt állítják, hogy Észak-Korea atombombát épít
A hírszerzők műholdképeket készítettek, melyeken egy korábban urán dúsításával foglalkozó létesítmény szerepel, mely a feltételezés szerint most készíthetik az alkatrészeket egy atombombához.
A hírszerzők műholdképeket készítettek, melyeken egy korábban urán dúsításával foglalkozó létesítmény szerepel, mely a feltételezés szerint most készíthetik az alkatrészeket egy atombombához.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szerint vannak arra utaló jelek, hogy a fent megnevezett helyszínnek szerepe van Észak-Korea nukleáris programjában. A Phenjan délnyugati peremén fekvő, Kangson elnevezésű épületeket már 2018-ban is gyanúsnak találták az elemzők, ekkor a feltételezések szerint uránt dúsítottak a létesítményekben, mely az atombombák üzemanyagát képezi.
Az észak-koreai megfigyelők által készített jelentésben szerepelnek műholdfotók, melyek arra utalnak, hogy az épületekben nem magát az üzemanyagot állítják elő, hanem az előállításhoz szükséges csúcstechnológiás centrifugák alkatrészeit gyárthatják.
Phenjan természetesen tagadta a feltételezést, mely szerint titkos atomfegyverekkel rendelkezne, a denuklearizációs program pedig a Donald Trump amerikai elnökkel való találkozás során sem valósult meg, ugyanis Észak-Korea nem kívánja leépíteni meglévő fegyverállományát – írja a South China Morning Post.
A vélt atomfegyverkezés komoly problémát jelentene, ugyanis sutba vágná azokat az erőfeszítéseket, melyek a nukleáris fegyverek használatának kivonására irányultak. Bár a műholdfelvételek alapján valóban felmerül a gyanú, hogy Észak-Korea uránt dúsít, a bizonyítékok egyelőre nem meggyőzőek.
A szakértők szerint az európai hírszerzők sokkal óvatosabban kezelik az észak-koreai információkat mint azt korábban az amerikaiak tették. Az európai hírszerzés többnyire azon az állásponton van, hogy amíg nem bizonyított, hogy mi zajlik Észak-Koreában, nem állíthatjuk biztosan, hogy valóban aktív atomprogram folyik az országban.