Már 16.8 millió ember maradt munka nélkül az Egyesült Államokban
Azt, hogy mikor ér véget a koronavírus járvány, rendkívül nehéz megjósolni, ugyanis habár néhány helyen az látszik, hogy a kijárási korlátozások, és az ország teljes leállítása némileg lassította a vírus terjedését, és laposított a járvány görbéjét, még messze vagyunk attól, hogy kijelentsük a járvány végét.
A vírus következtében történelmi jelentőségű, radikális intézkedéseket kellett meghozni világszerte. A legtöbb országban teljesen leállítottak egyes gazdasági szektorokat, felfüggesztették a termelést, ami már látszik, hogy súlyos gazdasági válságot fog eredményezni, több helyen pedig hatalmas mértékű visszaesést.
Egyes elemzők úgy tartják, hogy akár az 1928-29-es válságnál is súlyosabb krízis elé nézünk, és ennek az előjelei már érzékelhetők. Magyarországon is úgy számolnak, hogy több százezer ember lehet munkanélküli, ez a világban pedig több tíz milliós szám is lehet.
Csak az Egyesült Államokban már 16.8 millió ember fordult munkanélküli segélyért egy három hetes periódus alatt. A járvány következtében kialakuló gazdasági visszaesés az amerikai népességnek körülbelül az 5%-át tette munkanélkülivé, és ezek az adatok romolhatnak, ahogy a vírus eszkalálódik.
Csak az elmúlt héten 6.6 millió ember került ki a munkából, ami példátlan a történelemben, még a 2008-as nagy válság idején is messze elmaradtak ettől, akkor a rekord heti 800 ezer körül ember volt, aki segélykérelmet adott be.
Ebből is látszik, hogy a koronavírus nem csak egy szimpla járvány, ami csak úgy elmúlik, ugyanis történelmi viszonylatban nézve is soha nem látott pusztítást végez, még a világ egyik legnagyobb gazdaságának piacain is. Az országban elkezdtek már dolgozni a megfelelő reakción, egy rekordnagyságú gazdaságélénkítő csomagot fogadott el a Kongresszus két héttel ezelőtt.
Hogy mikor tudunk felépülni közegészségügyi szempontból a járványból az is egy jó kérdés, ám az legalább belátható időtávban mérhető. Azonban a vírus gazdasági következményei még mindig felmérhetetlenek, és igazából még csak el se jöttek igazán. A világ legtöbb országa ezen töri a fejét, úgyhogy csak reménykedni tudunk abban, hogy sikerül olyan megoldásokat találni, amivel enyhíteni lehet a potenciálisan ránk váró katasztrófát.