Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egyes tudósok szerint nem zárható ki a koronavírus második hulláma

A The Lancet nevű orvosi szaklapban megjelent tanulmány szerint elképzelhető, hogyha az országok enyhítenek a koronavírus következtében meghozott korlátozó intézkedéseken, akkor elindulhat a járványnak egy második, hasonlóan súlyos hulláma.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az egészségügyi szakemberek világszerte abban reménykednek, hogy a koronavírus járvány kezdi elérni a tetőpontját, és innen már csak javulni fog a helyzet, köszönhetően a bevezetett társadalmi távolságtartó, és kijárást korlátozó intézkedéseknek.

A Hongkong Egyetem által készített új tanulmány azonban azt sugallja, hogy Kína esetében érdemes lesz megvizsgálni, hogy a járvány lassulásával megindokolt lazítás milyen következményeket fog eredményezni, ám a tanulmány nem zárja ki, hogy az országban felütheti a fejét a járvány második hulláma. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Habár Kínát egyre többen vádolják azzal, hogy nem a valós adatokat szolgáltatták a koronavírus fertőzöttjeivel és halottaival kapcsolatban, a kutatók szerint a kormány szigorú beavatkozása látványosan csökkentette a COVID-19 terjedését az országban. Azonban ilyenkor mindig van esély egy második hullámra, aminek valószínűségét a tudósok egy valamennyi országra alkalmazható modellel próbálták lemérni.

„Ezek a beavatkozások látszólag lecsökkentették a fertőzési rátát egy nagyon alacsony szintre, ám mivel még nincs immunitásunk a COVID-19-cel szemben, amint újranyitnak az üzletek, a gyárak és az iskolák, valamint ismét elkezd pezsegni a társadalmi élet, újra megugorhat a fertőzéseknek a száma”

mondta Joseph T Wu, a kutatómunka egyik társszervezője.

Wu szerint a kulcs az, hogy meg kell találni az egyensúlyt a közegészségügy védelme és a gazdasági tevékenység szükségszerű folytatása között, valamint az, hogy egy hatékony védőoltás megjelenéséig továbbra is a lehető legalacsonyabban tartani a fertőzési rátát.

A tanulmány a Hupej tartomány körüli példát veszi alapul, ahol amióta bevezették a kijárási korlátozásokra és a társadalmi távolságtartásokra vonatkozó intézkedéseket, a szám, amely azt mutatja meg, hogy egy fertőzött ember hány másikat képes megfertőzni, relatíve alacsonyan maradt.

A kutatómunkában a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy ha a vírus visszatér Kínába, potenciálisan olyan helyekről, amik a vírus epicentrumának számítanak, mint Olaszország, Irán vagy az USA, akkor villámgyorsan elterjedhet újra, főleg a gazdasági tevékenységek és a társadalmi élet újraindításának következtében.

Azt javasolják, hogy érdemes a fokozatosságot figyelembe venni a gazdaság újraindításánál, továbbá egy átfogó járványfigyelő rendszert kialakítani, hogy felmérjék a társadalmi keveredés és az emberi mobilitás hatásait. Ezeket a terjedés vizsgálatában úgy kell alkalmazni, hogy ehhez viszonyítva indítsák újra a társadalmi-gazdasági tevékenységeket.

Dr. David Nabarro, a WHO szakembere a Sky News kérdésére elmondta, érdemes fenntartásokkal kezelni a járványgörbék laposodását, mivel több európai országban is láthattunk már erre vonatkozóan hullámzást.

Ő is a fokozatosság és a körültekintés pártján áll, ugyanis az Ebola-vírussal kapcsolatos munkája során látta, hogy amikor enyhült annyit a járvány, hogy úgy gondolták, visszatérhetnek a normális élethez, akkor újra felmerültek komolyan problémák, ilyenkor több új eset is megjelenhet hirtelen. Úgy fogalmaz: „szeretném hangsúlyozni, hogy akkor a legveszélyesebb a helyzet, ha már úgy érzed, hogy túl vagy az egészen, ezért megnyugszol és újraindítasz mindent”.

Eközben itthon tovább emelkedett a fertőzöttek és a halottak száma:

https://liner.hu/koronavirus-egy-nap-alatt-210-uj-fertozott-es-11-halott-magyarorszagon/

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Kutatás bizonyítja, meglepő hatása lehet a rendszeres tojásfogyasztásnak

Bár ebben az állati élelmiszerben sok a koleszterin, a kutatók úgy vélik, egyáltalán nem egészségtelen, sőt: rendszeres fogyasztásának kifejezetten jó hatása lehet egy új tanulmány szerint.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.