Tanulmány: egy koronavírus-fertőzött tüsszentése olyan, mint egy „mini atombomba”
A Loughborough Egyetem kutatói által készített tanulmány szerint akkora erővel képes tüsszenteni egy átlagember, hogy a belőle kiáradó fertőzött cseppecskék akár 2 méter messzire is elmehetnek
A Loughborough Egyetem kutatói által készített tanulmány szerint akkora erővel képes tüsszenteni egy átlagember, hogy a belőle kiáradó fertőzött cseppecskék akár 2 méter messzire is elmehetnek – írja a Study Finds.
A brit kutatók vélhetően bizonyítékot találtak arra, ami véglegesen megerősíti a gyakran hangoztatott két méter védőtávolság betartásának fontosságát a koronavírus-járvány idejére. Az egyetem által készített tanulmány ugyanis modellezte, hogyan néz ki egészen pontosan a kórokozók szempontjából, ha valaki tüsszent egyet fertőzöttként.
A kutatásukban ugyanis felfedezték, hogy amennyiben egy koronavírus-fertőzött úgy tüsszent, hogy nem tesz az arca elé valamit (kezét, zsebkendőt), akkor a tüsszentésünk „mini atombombaként” funkcionál, és akár két méter távolságra is el tudja küldeni a fertőzött cseppecskéket. A tanulmány készítői megjegyezték, hogy ezt nagyon sokszor modellezték, és mindannyiszor elrepült körülbelül 2 méteres távolságig a fertőzött cseppecske.
Dr. Emiliano Renzi, a tanulmány egyik szerzője elmondta, hogy a legnagyobb cseppecskék repültek el két méteres távolságig, ezt többször is lemérték. Megjegyzi azonban, hogy bizonyos körülmények – főleg a levegő minősége – hatására azonban ez a távolság nagyobb lehet, és volt olyan példájuk, amikor a cseppecskék 3.5 métert is megtettek horizontálisan, mire földet értek.
Renzi kiemeli, hogy ezek alapján az is elképzelhető, hogy a jelenleg előírt 1.5-2 méteres védőtávolság kevés lehet ahhoz, hogy egészen biztos ki tudjuk védekezni az esetleges fertőzést. Ezek elkerülése végett azonban azt ajánlják, amikor csak lehet, viseljünk maszkot és amennyiben tüsszentenünk kell, tegyünk az arcunk elé valamit, és akkor minimalizálni tudjuk a kockázatot.