Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mutatunk pár tippet, ha szimulátorozásba szeretnél vágni!

Az elmúlt időkben mindenki aktív részese lett az e-sport világnak a koronavírus-járvány miatt elhalasztott futamoknak köszönhetően.

Smart
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

De mit is kéne vennünk, ha esetleg megjött a kedvünk egy kis otthoni versenyzéshez? Cikkünkben megpróbáljuk megmutatni, hogy milyen eszközök kellenek a vérbeli e-sport élmény átéléséhez. Mindegyik tartozék használható PC-n és konzolokon egyaránt.

Kezdő szint

Ha még csak most fogunk először belekóstolni az autós szimulátorok világába és nem szeretnénk egy rakás pénzt áldozni rá, akkor a Logitech G29 Driving Force kormánykerék pedállal együtt a legjobb megoldás. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A 85 ezer forint körüli áron megvásárolható kerékben két motor hajtja végre a realisztikus visszajelzést, a nem lineáris fékpedállal pedig nagyon finoman tudjuk szabályozni a fékezés erősségét. Ez egy nagyon kompakt szett, amelyet minden profi e-sportoló legalább egyszer használt az életében.

Praktikus lehet, ha vásárolunk egy állványt is a volán és a pedálok mellé, ami sokkal stabilabb, mint egy átlagos asztal. Sokkal robusztusabbak és a legkülönbözőbb játékosokhoz, illetve székekhez és fotelokhoz is igazíthatóak, így nem kell attól tartani, hogy versenyzés közben kicsúszik kezünk alól a kormány.

Ha okosan keresgélünk, akkor 30 ezer forintért találhatunk ilyen állványokat.

Haladó szint

Ha egy szinttel feljebb akarunk lépni, akkor sem muszáj mindenképpen több pénzt beleölnünk a setupunkba. Amíg a Logitech G29 egy fogaskerék meghajtású kormány, ami kezdő szintű játékosoknak bőven megfelel, addig a szíjhajtású kormányok már a sokkal precízebb és élethűbb élményre vágyó e-sportolók számára lettek kifejlesztve.

A visszajelzésük sokkal pontosabb, a gyorsulást, a lassulást és az út egyenetlenségeit realisztikusan adják vissza a felhasználónak.

Az áruk nagyon változó – a Thrustmaster TMX Pro már 70 ezer forintért kapható, a Fanatec ClubSport V2.5 viszont 200 ezer forint alatt kevés üzlet kínálatában szerepel.

Ezen a szinten már cserélhetőek a kormánykerekek, a pedálok pedig a load cell technológiát használják, amivel szimulálni lehet a progresszív, hidraulikus érzést, amit egy valódi autó esetén is tapasztalhatunk.

Ezeknél a kormányoknál már sokkal nagyobb a kimeneti erő, így egy jóval masszívabb állványra lesz szükségünk. A legtöbb játékos komplett versenyüléssel rendelkező szettet szokott beszerezni, ilyen például a Next Level Racing GT Cockpit. Nagyon jó választás lehet a számunkra, ha nem akarunk állandóan székeket próbálgatni és a meglévő állványunkat bütykölgetni, mivel ebben minden megtalálható és állítgatható.

Profi szint

Itt kezdődnek az igazán drága alkatrészek, ugyanis olyan eszközöket kell hozzá megvennünk, amelyeket a valódi versenyautókban is használni szoktak.

A kormányoknál itt már csakis a közvetlen hajtású volánok jöhetnek szóba. Ezeket egy hatalmas elektromos motor hajtja, amelyhez a kormánykereket csatlakoztathatjuk. Mivel itt nincs semmiféle közbenső egység, ezért a visszahatás villámgyors. A kimeneti erő annyira magas, hogy a force feedback visszajelzése szinte valóságos. Még a pályán lévő apró fehér felfestéseket is lehet az ujjainkon érezni, ha rájuk hajtunk.

Nagyon széles a választék ezeknél a kormányoknál, valamint típustól függően egyéni, precíz beállítást igényelnek. Mindegyiket leginkább PC-n tudjuk csak használni. A Fanatec Podium szériájú volánja az egyik olcsóbb megoldás a maga 600 ezer forintjával, egyszerűen csatlakoztatható és kapunk mellé egy útmutatót ahhoz, hogyan tudjuk a lehető legjobban személyre szabni. Ha komolyabb setupra vágyunk, akkor a határ a csillagos ég.

A pedálok esetében a Fanatecnek szintén nagyon jó a kínálata, azonban az olyan gyártók, mint a Heusinkveld érdekes választás lehet. A pedáljaiknál több mint 110 kilogrammos ellenállást biztosítanak, a fékpedál pedig garantáltan ugyanolyan, mint a valódi Forma-1-es autókban.

Egy ennyire valósághű kormányhoz és pedálhoz hihetetlenül tartós állvány szükséges. A profi e-sportolók általában saját maguk szokták megépíteni alumínium vagy más fémalkatrészekből a setupjaikat. Gyakran a valódi versenyautókban használt Sparco üléseket használják a szimulátoros pilóták.

Bármennyi is legyen a büdzsénk, ha nagyon szeretnénk belevágni a virtuális versenyzésbe, akkor nem kell túlságosan mélyen a zsebünkbe nyúlni. Egészen biztos, hogy aki egyszer kontroller után elkezdett kormánnyal játszani, az sosem váltott vissza, mivel sokkal szórakoztatóbbá és élvezetesebbé teszi a vezetést.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.