Jelentős döntés az ENSZ-ben, elismerik a kannabisz gyógyító hatását
Nagyon vékony többséggel, de megszavazták az ENSZ-ben, hogy eltávolítsák a kannabiszt a legveszélyesebb drogok listájáról, és a legenyhébbek közé sorolták át, mellyel elismerik a marihuána gyógyító hatását.
Nagyon vékony többséggel, de megszavazták az ENSZ-ben, hogy eltávolítsák a kannabiszt a legveszélyesebb drogok listájáról, és a legenyhébbek közé sorolták át, mellyel elismerik a marihuána gyógyító hatását.
Még 1961-ben állította össze az ENSZ és egészségügyi szerve, a WHO a narkotikumok listáját, és súlyosságuk, valamint függőségokozó képességük alapján kategóriákba sorolták őket. A lista alapján azok a szerek, amelyek a IV-es besorolást kapták, azok a leginkább üldözendők, míg az I-es kategóriások a legenyhébbek, és akár gyógyító célra is használhatók.
Az ENSZ Kábítószerügyi Bizottsága pedig tegnap tartotta a szavazást a kannabisz besorolásáról, amely eddig a IV-es kategóriába tartozott, vagyis a legsúlyosabba. A WHO viszont nemrégiben azt javasolta, hogy vizsgálják felül ezt a besorolást, és minősítsék át a legenyhébb kategóriába a szert.
Ennek elsősorban az az alapja, hogy az elmúlt évek során kristálytisztává vált, hogy közel sem igaz a korábbi állandó riogatás, miszerint a marihuána azonnal függőséget okoz, és egy „kapunak” tekinthető a keményebb kábítószerekhez, mint a heroin.
Nem csak az nyert bizonyosságot, hogy ez egyáltalán nem igaz, és meglehetősen alacsony a valószínűsége a fizikai dependencia kialakulásának, hanem az is kiderült, hogy orvosi célokra is lehet használni kannabiszt, akkor daganatos kezelések során is. Ezen felül több mentálhigiéniás problémát, mint szorongás is tudtak vele kezelni, ennek kapcsán még továbbra is zajlanak a kísérletek.
A szavazás végül nagyon szorosnak bizonyult, ugyanis az 57 tagállamból 27-en szavaztak amellett, hogy minősítsék át a kábítószert, míg 25 tagállam gondolta úgy, hogy jó helyen van a súlyossági listán a szer, így két szavazattal ugyan, de I-es kategóriába fog átkerülni a kannabisz, így az ENSZ formálisan is elismeri, hogy gyógyító célra is lehet alkalmazni a szert.
Az enyhítést alapvetően a nyugati országok támogatták, az USA, Kanada, Ausztrália, Nagy-Britannia mind az átsorolás mellett szavazott, és az Európai Unió majdnem összes országa is. Egyetlen uniós ország szavazott az átsorolás ellen, méghozzá Magyarország, amelyhez hasonlóan még Pakisztán, Türkmenisztán, Oroszország, Kína és további országok is ellenezték.
Ahogyan a New York Times is megjegyzi, önmagában nincs közvetlen kihatása az átsorolásnak, így egy országban sem lesz egy csapásra mariuhánát fogyasztani, viszont a lap megjegyzi, hogy ez alapvetően egy jó viszonyítási szempontot fog szolgáltatni a dekriminalizációról és legalizációról szóló vitáknak.