A veszélyhelyzet ideje alatt nem mondhatnak fel a magyar egészségügyi dolgozók
A szombaton nyilvánosságra kerülő szolgálati jogviszonyról szóló törvény szerint, a vészhelyzet ideje alatt nem mondhatnak fel az egészségügyi dolgozók, a jelenleg érvényes kollektív szerződések pedig 2021. január elsején hatályukat vesztik – adta hírül a Népszava.
A szombaton nyilvánosságra kerülő szolgálati jogviszonyról szóló törvény szerint, a veszélyhelyzet ideje alatt nem mondhatnak fel az egészségügyi dolgozók, a jelenleg érvényes kollektív szerződések pedig 2021. január elsején hatályukat vesztik – adta hírül a Népszava.
Az új törvény szerint az új munkaszerződéseket jövő év március 1-ig kell majd megkötni, az új bértáblában foglalt juttatásokat pedig már januártól bevezetik. A törvény azt is rögzíti, hogy az egészségügyi dolgozók nem mondhatnak fel az veszélyhelyzet ideje alatt.
Amennyiben valaki másodállást vállalna állami munkahelye mellett, azt az új munkaszerződés aláírásának napjától engedélyhez kötik, így a kórház-főigazgató engedélyét kell majd kérnie, az egyéb egészségügyi létesítményekben dolgozóknak pedig a megyei kórházak vezetőinek jóváhagyására kell hagyatkoznia.
A Magyar Rezidens Szövetség korábbi javaslata alapján a kirendelés maximális időintervalluma 44 nap lesz, melyet nem naptári évre, hanem folyamatos 12 hónapra határoztak meg. A szövetség által is kérvényezett magasabb bért azonban nem tartalmazza a jogszabály, erről majd az országos kórházigazgatók fognak dönteni.
Az egészségügyi szolgálati munkaszerződés szerint nem rendelhető ki az a személy, aki várandós, aki 3 év alatti gyermeket nevel, aki nagycsaládos, aki személyesen gondozza hozzátartozóját, aki szakvizsgája előtt áll, aki 16 év alatti gyermekét egyedül neveli, aki 50 százalékot meghaladó egészségkárosodásban szenved, illetve az, aki öregségi nyugdíjra jogosult.
A 16 évnél fiatalabb gyermeket nevelő egészségügyben dolgozó házaspárok közül csak egyikük lesz kirendelhető egyidejűleg, a kirendelés tényéről pedig legalább 10 munkanappal korábban írásban ki kell értesíteni az érintetteket, továbbá tájékoztatni kell a kirendelés időtartamáról, a munkavégzés helyéről, az erre az időszakra kapott plusz juttatásról, illetve az ehhez kapcsolódó szállási és utazási kérdésekről.
Élethalálharcot vív az a férfi, aki koronavírustesztért könyörgött, de nem kapta meg
Bár a korábbi tervezetben a szülész-nőgyógyász területen dolgozóknak nyitva hagyták volna a lehetőséget, hogy állami kórházban is elláthassák betegeiket, a friss törvény alapján már ez sem lesz lehetséges.
Az új jogszabály arról sem tesz említést, hogy azok akik jelenleg személyes közreműködő vagy éppen vállalkozási formában dolgoznak az egészségügyben ügyelhetnek-e 2022. év végéig. Jelenleg ugyanis több helyen ilyen formában alkalmazzák a hiányszakmában dolgozókat, mint az aneszteziológusokat, műtősöket és ügyeletiseket.