Egyre nagyobb bajban vannak hazai szemétszállítók
A koronavírus-járvány senkit sem kímél, az FKF szemétszállítással foglalkozó munkatársai közül már 32 ember kapta el a vírust
A koronavírus-járvány senkit sem kímél, az FKF szemétszállítással foglalkozó munkatársai közül már 32 ember kapta el a vírust – adta hírül az Index.
A szemétszállítás a vírus nélkül is komoly fertőzésveszéllyel jár, a pandémia pedig csak ront a helyzeten. Habár korábban is kötelező volt számukra a védőeszközök használata, mint például a maszk és a kesztyű, sajnos egyre több gépkocsivezető és hulladékrakodó fertőződött meg a vírussal; az Index értesülései szerint jelenleg 32 ember fertőződött meg koronavírussal és 34 személy került házi karanténba.
A most kialakult helyzet miatt a cég kénytelen más területekről átszervezni dolgozóit, ugyanis ha a budai személyszállítás ellehetetlenül, úgy a katasztrófavédelemnek kell átvennie a gépkocsivezetők és hulladékrakodók munkáját. A vállalat a legrosszabb forgatókönyvre is felkészült, így jelenleg nagy erőkkel képzik át a jelenleg is állományban lévő munkatársaikat.
November 16-án és 17-én el is indult egy targoncavezetői, illetve egy földmunkagép-kezelői képzés, ahol jelenleg 20-20 fő vesz részt. Habár azok, akik csak általános iskolai végzettséggel rendelkeznek, most akár jól is járhatnak az OKJ-bizonyítvánnyal, továbbá a papír miatt magasabb bért is kapnak majd, nem mindenki szeretne új munkakörben dolgozni.
A nemrég tömegesen módosított munkaköri leírások értelmében azonban az FKF kötelezheti dolgozóit rendkívüli feladatok elvégzésére is. Mindez hivatalosan csak akkor történhetne meg, ha a koronavírus-járvány miatt annyi ember esne ki a munkából, hogy a létszámhiány indokolná az extra feladatok teljesítését.
Az ingyenes, munkáltató által finanszírozott képzések elsőre valóban kecsegtetőnek tűnhetnek, azonban a legtöbb munkavállaló azért írta alá a papírt, mert más lehetősége nem volt. Mivel a hulladékrakodás jelenleg az a terület, ahol a legtöbb vírusos megbetegedés történt így egyértelmű, hogy a dolgozók sem szeretnék, ha átvezényelnék őket a törvény adta 44 munkanapos átirányítás keretein belül.
Hivatalosan az új munkakörben való foglalkoztatáshoz kizárólagosan közös megegyezéssel létrejött munkaszerződés módosítás szükséges, a munkaköri leíráson azonban egyoldalúan is változtathat a munkáltató.