Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,55 Ft
Euró
388,21 Ft
Font
452,80 Ft
Bitcoin
63,209 $

Vérplazma-terápia: nincs különösebb hatása a súlyos betegek esetében

A The New England Journal of Medicine nevű orvosi szaklapban kedden nyilvánosságra hozott argentin tanulmány szerint nincs számottevő hatása a súlyos állapotban lévő koronavírus-fertőzöttek gyógyulására a vérplazma-terápiának.

Gyõr, 2016. február 8. Egy donor vérplazmát ad az ország negyedik, gyõri plazmaferezis-központjában 2016. február 8-án. A plazmaferezis emberi vérplazma nyerésére szolgáló eljárás, amely plazmakészítmények elõállításához szolgál gyógyszeralapanyagul. Egy speciális készülék segítségével kizárólag a plazma levételére kerül sor, a vér többi sejtkomponensét a berendezés visszajuttatja a donor érrendszerébe. MTI Fotó: Krizsán Csaba
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A The New England Journal of Medicine nevű orvosi szaklapban kedden nyilvánosságra hozott argentin tanulmány szerint nincs számottevő hatása a súlyos állapotban lévő koronavírus-fertőzöttek gyógyulására a vérplazma-terápiának.

A világ számos országában, köztük hazánkban is azzal kísérleteznek, hogy a koronavírusból kigyógyultak vérplazmájából készítményeket állítanak elő, mellyel a már előrehaladottabb, súlyosabb stádiumban lévő koronavírus-betegek állapotát próbálják normális mederbe terelni. Soron kívül Szerdától ismét olcsóbb lesz az üzemanyag

A szaklapban publikált tanulmány adatai szerint azonban a vérplazma-terápiában részesülő súlyos, rendszerint tüdőgyulladásos betegek felépülési és túlélési esélyeit nem javította számottevően, és nem volt érzékelhető különbség azok között, akik placebót kaptak – számolt be róla a HVG.

Az argentin orvosi kísérletben 333 tüdőgyulladásos koronavírus-beteget vizsgáltak, placebo bevonásával, egy 30 napos időszakon keresztül, és megállapították, hogy nincs jelentős eltérés a két csoport között. A halálozási arány ugyanis mindkét csoport körében 11 százalékos volt, és a tünetekben sem mutatkoztak nagy eltérések.

A tanulmányt készítő kutatócsapat vezetője annyit fűzött hozzá az eredményekhez, hogy ha még a súlyosabb betegeknél nem is mutat jelentős javulást, az enyhébb tünetekkel rendelkező betegeknél elképzelhető, hogy hatásos lehet a kúra. Nem ez az első ilyen kísérlet egyébként, ami hasonló eredményre jut, egy indiai kísérlet is csak annyit állapított meg, hogy a vérplazma bizonyos tüneteket enyhít, de nagy javulást nem okoz.