Van egy ország, amely meg se érezte a koronavírus-járvány negatív hatásait
Felmérhetetlen az a kár, amit a koronavírus-járvány a világ országainak gazdaságában okozott, ám van egy ország Délkelet-Ázsiában, amely nemhogy nem esett vissza, de még növekedni is fog a járvány ellenére.
Felmérhetetlen az a kár, amit a koronavírus-járvány a világ országainak gazdaságában okozott, ám van egy ország Délkelet-Ázsiában, amely nemhogy nem esett vissza, de még növekedni is fog a járvány ellenére.
Olyannyira sikerült Vietnam gazdaságának minimalizálni a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásait, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kalkulációja szerint 2.4%-os gazdasági növekedést fognak elkönyvelni év végén – írja a BBC.
Az IMF kiemeli, ez a siker elsősorban annak köszönhető, hogy Vietnam nagyon határozottan lépett fel a járvány egészségügyi és gazdasági következményei ellen. Várakozásaik szerint a 2021-es év még jobb lehet Vietnamnak, mivel „normalizálódnak a külföldi és külkereskedelmi gazdasági tevékenységet”, így akár 6.5%-os gazdasági növekedés is lehet.
Vietnam annak ellenére, hogy számos gazdagabb országhoz képest alulfejlett egészségügyi infrastruktúrával rendelkezik, példásan kezelték a koronavírus-járványt, olyan intézkedéseket hoztak, amelynek köszönhetően gyorsan az irányításuk alá vonták a számokat. Kína közelsége ellenére a járvány kitörése óta mindössze 1288 fertőzöttet, és 35 halálos áldozatot azonosítottak.
A sikeres járványkezelése kulcsa az volt, hogy meglehetősen gyorsan beszerezték, illetve kifejlesztették a teszteléshez szükséges felszereléseket, valamint rendkívül agresszív kontaktkutatásba kezdtek. Ez a siker a gazdaságban is megnyilvánult, és bár az alapvetően virágzó turisztikai szektor itt is mélye érintette a járvány, alapvetően sikeresen megúszták.
Ennek az egyik oka elsőre az egyik legmeglepőbb is: a home office munkavégzés. Michael Kokalari, a vietnami Vinacapatil nevű befektetőcég vezető közgazdásza szerint ennek meglehetősen egyszerű a magyarázata:
„Az emberek új laptopot, vagy új irodai bútorokat vásároltak az otthoni munka érdekében, és történetesen ezen termékek nagy részét Vietnamban gyártják” – mondta az elemző a BBC-nek. Ez pedig az exportokban is látszott, az év első három negyedévében 23%-kal nőtt az Egyesült Államokkal lebonyolított export a tavalyi év ugyanazon szakaszához képest.
A másik nagyon fontos ok pedig Kínában keresendő, ugyanis Kínában az elmúlt években megnőttek az előállítás, és elsősorban a munkaerő költségei, így a nemzetközi nagytőke olcsóbb alternatívák után kezdett kutatni, melyre Vietnamot találták megfelelőnek. Többek között az Apple, a Samsung és számos más multi is beruházott az elmúlt években Vietnamban.
Segített a délkelet-ázsiai országnak ebben az USA és Kína között kialakult kereskedelmi háború is, ugyanis az alacsonyabb vámok miatt számos cég inkább Vietnamot választotta a beruházásra és a telephely létesítésére, így ez is felpörgette az ország GDP-jét, melynek hatásait a koronavírus-járvány sújtotta gazdaság ellenére is érzékelik.