Egymillió ember beoltása sem egyszerű, 1.3 milliárdé pedig szinte lehetetlennek tűnik
Már egyre inkább úgy tűnik, hogy egészen addig, amíg a vakcina meg nem érkezik, együtt kell élnünk a koronavírussal. Ugyan az oltóanyag már a horizonton van, számos probléma még csak akkor jelenik meg, amikor már az oltást kellene végezni.
Már egyre inkább úgy tűnik, hogy egészen addig, amíg a vakcina meg nem érkezik, együtt kell élnünk a koronavírussal. Ugyan az oltóanyag már a horizonton van, számos probléma még csak akkor jelenik meg, amikor már az oltást kellene végezni.
Minden nemzet számára igazi kihívás lesz, hogy minden lakosát beoltsa. Egyes országok, akik alacsonyabb lélekszámú lakossággal rendelkeznek, várhatóan könnyebben menedzselik, de nekik sem lesz egy túlságosan egyszerű feladat.
Ekkor jönnek képbe azon országok, akik kifejezetten magas népességgel rendelkeznek, mint India, ahol mintegy 1.3 milliárd lakos él, és ez a populáció csak növekszik. Indiában azonban nem csak a lakosság mérete, hanem egyéb gondok is nehezíteni fogják a helyzetet.
Indiában már szövetségi szinten is megalkottak egy munkacsoportot, melynek az a feladata, hogy dolgozzon ki egy oltási tervet, amelynek útján a jogszabályban meghatározott társadalmi csoportokat fogják beoltani: frontvonalbeli egészségügyi dolgozókat, létfontosságú ágazatban dolgozókat, közigazgatásban dolgozókat, rendőröket, orvostanhallgatókat, tanárokat és a katonaságot.
A szövetségi kormány ennek a feladatnak a megvalósításához már 7 milliárd dollárt, vagyis mintegy 2100 milliárd forintot különített el, ám így sem lesz egyszerű dolguk, ugyanis az előbb felsorolt prioritást élvező csoportok létszáma is 250-300 millió főre tehető – jegyzi meg a Sky News. A kormány tervei szerint egyébként ezek az emberek ingyen fognak a vakcinához jutni.
Ott vannak viszont az elképesztő logisztikai problémák, amellyel az országnak szembe kell néznie, többek között az is, hogy India legészakibb és legdélibb pontja között több mint 2000 kilométer távolság van, mely a vakcina utaztatása szempontjából lehet problémás. Ráadásul, a nyári indiai melegben, főleg délen, az oltóanyag hidegen tartása is óriási kihívás lesz.
A vakcina megfelelő hőfokon való tárolásához már felállítottak egy elektronikus adatbázist, amelynek útján valós idejűen tájékoztatják a népet, hogy milyen készletek vannak, azok pedig milyen hőfokon. A programot már 2015-ben felállították egyéb immunizációs programokhoz, és eddig meglehetősen effektívnek bizonyult a csecsemők és a terhes nők immunizálása terén.
Igen ám, de ekkora kihívással még ez a rendszer sem nézett szembe, és az egészségügyi ellátórendszer sem, amely már régen túl van terhelve. Narendra Modi miniszterelnök már javaslatot is tett, hogy az állami, kerületi és falusi szinten működő hatóságok, civil szervezetek, önkéntesek és még az egyszerű lakosok is részt vegyenek ebben a hatalmas munkába, egymás tehermentesítése céljából.
ISMÉTELTEN ALAKUL AZ EGÉSZSÉGÜGYI POKOL OLASZORSZÁGBAN…
A brit hírportál azonban megjegyzi, hogy hiába költötték a GDP 1.2%-át a különböző indiai kormányok az egészségügyi ellátórendszerre, a koronavírus-járvány alatt kibukott, hogy jelentős infrastrukturális hiányosságok vannak, amelyek miatt az ellátás az összeomlás szélére sodródott, különösen a vidéki régiókban.
Ez abból is látszik, hogy a lakosság 70%-a már inkább a magánkórházakat, magánklinikákat és magánorvosokat választja az ellátás érdekében, ám ezeknek olyan költsége van, hogy mélyíti az egyébként sem kicsi szegénységi problémát Indiában. A Sky szavaival élve: