Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
357,54 Ft
Euró
387,76 Ft
Font
452,28 Ft
Bitcoin
66,224 $

Kiderült, miért fertőzhetünk és terjeszthetjük a kórokozót még negatív koronavírusteszt után is

A CNN minap megjelent cikkéből tudjuk meg a választ a kérdésre, mely az egész világot foglalkoztatja: mégis hogyan lehetséges, hogy negatív lett a tesztünk miközben hordozzuk a vírust, és terjesztjük is?

...svg content...Budapest, 2020. május 4. Védőfelszerelést viselő ápolók egy beteg EKG-vizsgálatát végzik az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben kialakított izolációs osztályon 2020. május 4-én. Az egészségügyi intézményekbe kerülőkön május 4-től a koronavírustesztet minden esetben el kell végezni, ha felvetődik a fertőzés gyanúja. A tesztet az állami ellátásban a biztosító fizeti, a magánellátásban pedig a magánellátó vagy a beteg. MTI/Balogh Zoltán
Egészség/Életmód

Borbély Fanni

Szerkesztő

A CNN minap megjelent cikkéből tudjuk meg a választ a kérdésre, mely az egész világot foglalkoztatja: mégis hogyan lehetséges, hogy negatív lett a tesztünk miközben hordozzuk a vírust, és terjesztjük is?

Egyre inkább úgy tűnik, hogy tévesen feltételeztük a vírus kimutathatóságának időintervallumát. Az Annals of Internal Medicine akadémiai folyóirat legfrissebb kutatása alapján kifejezetten meglepő eredmények születtek. A vírus szervezetbe kerülésének első napján a valótlan vagy negatív eredmény esélye 100%. A második napon ez az arány csökkenő tendenciát mutatott a kutatás szerint, itt már csak 38% esély van a fals adatokra, a harmadik napon ez tovább redukálódik 20%-os értékre. Soron kívül Üvegszilánkok voltak a gyermekek ebédjében az iregszemcsei általános iskolában, többen megsérültek

„A vírusnak csupán időre van szüksége ahhoz, hogy szervezetünkben a kimutatható szintig reprodukálódjon” – fogalmazta meg a CNN-nek intézett e-mailjében Justin Lessler, a világhírű Johns Hopkins Bloomberg Közegészségügyi intézményének epidemiológiai docense.

A kutatás további anyagaiból kiderül, hogy a koronavírussal fertőzött személyeknél a tünetek akár két hétig is eltarthatnak, az átlagos időtartam pedig öt napra tehető. Ennek alapján pedig meg is dőlt az elmélet, miszerint a vírus szervezetbe kerülését követő két napon lenne a legfertőzőbb az ember.

A vírus kimutathatóságára világszerte kétféle tesztet alkalmaznak: a PCR és rapid antigén teszteket. Előbbi a legspecifikusabb és legérzékenyebb vizsgálati módszer a vírus igazolására, mivel annak örökítőanyagát mutatja ki a kenetből. Utóbbi szintén magas specifitású, ám a PCR tesztekhez képest alacsonyabb érzékenységű mindemellett a legolcsóbb megoldás is, ha tesztre van szükség.

Ami viszont egyértelműen nem változott az az izoláció szükségessége, így továbbra is azt javasoljuk, aki tüneteket érzékel magán, saját és környezete érdekében tényleg maradjon karanténban.