A mai napig kinyit egy bolt a Louvre melletti kihalt bevásárlóközpontban
Szürreális történet ez, ám ettől függetlenül a szépséget is megtalálhatjuk benne, ha nem a kihaltságra, hanem a ragaszkodásra koncentrálunk.
A világ leglátogatottabb múzeumával szemben, ahol naponta mintegy 30 ezer turista fordul meg áll egy 10 ezer négyzetméteres bevásárlóközpont, amelybe azonban egy lélek se téved be. A Le Louvre des Antiquaires nevet viselő létesítményt 1978-ban nyitották meg, fénykorában pedig virágzó kereskedelmi központ volt, ahol 250 luxusüzlet várta a vásárlókat elsősorban képzőművészeti alkotásokkal, ékszerekkel, szobrokkal és különböző antik érdekességekkel. Az ingatlan a mai napig várja, vagyis jobban mondva várná az érdeklődő vásárlókat, ám a 19. századi homlokzat mögött már csak szépen tartott ürességet láthatunk, a bevásárlóközpontban ugyanis mindössze egyetlen üzlet maradt nyitva.
A Martine Mougin-Berthet által üzemeltetett ékszerüzlet a -1. szinten található, oda eljutni pedig elsötétített lámpák és tekintélyes visszhang kíséretében lehet. Az üzlet keddtől vasárnapig, 11 és 19 óra között várja az érdeklődőket, akikből azonban nem sok akad. Ettől függetlenül Martine nem szeretne kiköltözni, bízik abban, hogy a jövőben még kedvezőre fordulhatnak a dolgok. Persze más oka is van mindennek, hiszen azáltal, hogy az összes korábbi üzlettulajdonos hátat fordított a bevásárlóközpontnak, az ott dolgozó biztonsági őrük is távoztak, így mára már csak egyetlen egy maradt, aki Martine távozása után valószínűleg munkanélkülivé válna.
Az üzletek bezárása egyébként a 2000-es évek elején kezdődött, amikor a bevásárlóközpont tulajdonosa úgy döntött, hogy a nagyobb profit érdekében elűzi onnan a kisebb kereskedőket, és a nagy presztízsű épületet az ismertebb, nagyobb márkáknak adja bérbe. 2012-re jutottunk el arra a szintre, hogy a már az utolsó 100 üzlettulajdonos is elhagyta az épületet, Martine azonban maradt, ám ettől kezdve bérleti díjat már nem fizet, ugyanis elmondása szerint nehéz lenne megindokolni annak okát.
Sajnos nem az az egyetlen szomorú ebben a történetben, hogy egyetlen üzlet maradt nyitva egy frekventált helyen lévő impozáns létesítményben, hanem az is, hogy 2015-ben két alkalommal is fegyveres rablás illetve betörés áldozatává vállt, amikor is a teljes készletet ellopták, ám ekkor sem adta fel, és megígérte magának, hogy a végletekig kitart.
A nagy márkák becsalogatásával kapcsolatos terveket nemrégiben feladták, a projektet pedig a Cartier Foundation vette át, amely többféle elképzeléssel is rendelkezik már a hasznosítást illetően, melyek között a múzeum, a művészeti stúdió, a mozi és a színház is ott szerepel. Hogy végül, hogyan végződik a történet, azt egyelőre nem tudni, ám Martine az utolsó napig bejár az üzletébe kinyitni, és addig le sem tesz ezen szokásáról, míg a kilakoltások és az ebből fakadó hátrányok utáni kompenzációt meg nem kapja az illetékesektől.