Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
357,59 Ft
Euró
387,76 Ft
Font
452,50 Ft
Bitcoin
66,442 $

Télen sokkal gyorsabban terjedhet a koronavírus

A COVID-19 fertőzés intenzitása tovább erősödhet a téli hónapok során, ugyanis egyre több ember fog beltéri helyeken tartózkodni, a páratartalom csökkenése pedig kedvezhet a kórokozónak.

...svg content...Verbier, 2020. október 30. A koronavírus-járvány miatt védőmaszkot viselnek sízők a svájci Alpokban fekvő Verbier síszezonjának első napján, 2020. október 30-án. MTI/EPA/Keystone
Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A COVID-19 fertőzés intenzitása tovább erősödhet a téli hónapok során, ugyanis egyre több ember fog beltéri helyeken tartózkodni, a páratartalom csökkenése pedig kedvezhet a kórokozónak.

A dublini Trinity College immunológus professzora, Luke O’Neill figyelmeztetett, a védekezés érdekében télen mindenképpen hordjunk sálat, és megfelelően párásítsuk a lakásunkat. Soron kívül Belső vizsgálat indult a rendőrségnél a Magyar Péterről kiszivárgott jelentés miatt

A szakember a Newstalknak adott interjúban elmondta, a hideg időjárás elől a meleg otthonukba vagy egyéb helyekre menekülő emberek miatt a fertőzések száma jelentősen megugorhat:

„Hamarosan itt a tél, és rengetegen aggódnak, miként alakulnak a koronavírusos esetek, illetve vajon milyen gyorsan terjedhet a COVID-19. Sajnos, mint minden légúti panaszokat okozó vírussal (megfázás, influenza), úgy a koronavírussal kapcsolatban is elmondhatjuk, hogy télen nagyobb lesz a fertőzési potenciálja.”

O’Neill hozzátette, ennek az az oka, hogy a Sars-CoV-2 vírus előszeretettel terjed emberről emberre zsúfolt környezetben, télen pedig általában nem nagyon van esélyünk a hideg elől máshová menekülni, mintsem a melegebb beltéri helyiségekbe.

A professzor véleménye szerint a páratartalom szabályozásával távol tarthatjuk magunktól a koronavírust, rájöttek ugyanis, hogy a levegő nedvességtartalmának csökkenésével a kórokozó sokkal intenzívebben képes terjedni.

Mivel a beltéri levegő a klimatizáció és a fűtési rendszerek miatt általában rendkívül száraz, így légtisztítókkal és párásítókkal lehetne pótolni a szükséges nedvességet. Ha a páratartalom 20 százalék alá esik, akkor kell igazán tartani a fertőzésveszély rizikójának emelkedésétől.

„Az alacsony páratartalom miatt a fertőző cseppecskék a száraz légutakba, illetve száraz orrba és torokba kerülhetnek, ezért nem tud átjutni a nyákon, ami természetes szűrőként viselkedhetne, így nagyobb eséllyel kaphatjuk el a betegséget.”

A szakértő kiemelte, a maszkon kívül a sálak viselését is erősen ajánlja, ugyanis ezekkel a védőeszközökkel szintén növelhetünk a páratartalmon az arcunk és a nyakunk közelében.