Ennél látványosabban hegységet megvilágítani aligha lehet
Gyönyörű látványossággá varázsolta Írország Connemara-hegységeit Kari Kola, egy finn művész, aki emerald és kék fények felhasználásával teremtette meg „a legnagyobb hely-specifikus fényből készült műalkotást” valaha. A The Savage Beauty névvel fémjelzett projekt ezer darab nagyméretű lámpát használ egy három mérföld kiterjedésű helyen az ír hegységben.
A műalkotás elárasztotta a hullámos földrajzi képződményt világító fényekkel, amelynek célja, hogy megvilágítsa a vidék szépségét. A zöld és kék fények visszatükröződése a tavakon fantasztikusan megvilágítja az alacsonyan lévő felhőket, egy felejthetetlen látványt teremtve ezzel.
Kolát a „Galway 2020 Európa Kulturális Fővárosa” nevű rendezvénysorozat nevében bízták meg, hogy alkossa meg a művet, az installáció pedig egy ír költőtől, Oscar Wilde-tól származó idézet alapján kapta a nevét, aki a Connemara-hegységet „savage beauty-nak”, vagyis vad gyönyörnek nevezte.
„Mivel festeni nem tudok, ezért fénnyel festek”, mondta Kola, aki több mint 2000 alkotást adott a világnak a Föld legsajátosabb helyein. Nevéhez fűződik például az UNESCO párizsi központjának megvilágítása a 2015-ös „Fény Éve” megnyitásának alkalmából, és szintén hozzá kapcsolódik a 2018-as Világörökség Napja keretein belül a Stonehenge fénnyel történő elárasztása.
Több hétbe tellett, mire a fényeket elhelyezték, plusz a 20 kilométer hosszúságú vezetéket és a 16 generátort, amiket egy helikopterrel helyzetek el a hegyoldalba. A tervek szerint 20.000 ember érkezését várták a látványosság megcsodálására Szent Patrik hétvégéjének keretein belül, ám a túrát végül le kellett mondani a koronavírus-járvány terjedése miatt.
Ennek ellenére a fényműsort megtartották, és dokumentálni is tudták, amely film formájában digitálisan elérhető a széles tömegek számára anélkül, hogy ellátogatnának a helyszínre. „Nagyon csalódott vagyok, hogy a közönség számára nem tudtuk kiállítani az alkotást”, nyilatkozta Kola a Dezeen oldalának, „Remélem, a digitális verzió át tudja adni a terjedelmét annak, ahogyan a Connemara adottságaival játszottunk, és olyat látványt teremtett, amire az emberek nem számítottak.”