A Tesla üzemeiben is megkezdődött a lélegeztetőgépek gyártása
Nagyot fordult a világ a Tesla alapítójával, Elon Muskkal egy hét leforgása alatt: először még attól volt hangos a sajtó, hogy a Tesla-vezér „hülyeségnek” titulálta a koronavírus kapcsán kialakult pánikot, most viszont bejelentette, hogy átalakítják az elektromos autókat és napelemeket készítő gyáraikat, hogy azok a hiánycikknek tekinthető lélegeztetőgépek készítésére álljanak át.
Március elején a cégvezér Twitter profilján nevezte „hülyeségnek” a koronavírus-pánikot, ami néhol pozitív, de leginkább negatív reakciókat váltott ki az internet népéből. Ennek fényében most egy nagy csavar jött a történetbe azzal, hogy Musk kijelentette, a New Yorkban található Tesla gyárakban elkezdenek lélegeztetőgépeket gyártani.
Azoknak a betegeknek, akiknek komoly szenvedést okoz a vírus, a legnagyobb túlélési esélyt ezek a gépek nyújtják. A lélegeztetőgép ugyanis azt a célt szolgálja, hogy amikor a fertőzött tüdeje és légzőrendszere a betegség következtében összeomlik, a gép átveszi a testtől a légzés irányítását, így a szervezetnek lehetősége nyílik arra, hogy leküzdje a vírust és felépüljön a beteg.
Az állami közgyűlés egyik tagja, Sean Ryan egy múlt heti levelében fogalmazott úgy a járvány kapcsán, hogy „New York államban az egyik legrosszabb a helyzet országszerte”, majd arra sürgette Muskot, hogy kezdjen el lélegeztetőgépeket gyártani a buffalói telephelyén, legalábbis a helyi újság, a Buffalo News szerint: „A legtöbb értelme annak van, ha itt kezdjük el a gépek gyártását”, mondta.
A kérésre reagálva Musk először kijelentette, hogy újra kinyitják a Tesla gyárait, hogy azok amilyen gyorsan csak lehet, lélegeztetőgépeket készítsenek, majd hozzátette: „Meg fogok tenni mindent, ami az erőmből telik, hogy segítsek New York lakosainak”. Később jelezte, hogy a cég nagyon jó utón halad afelé, hogy legyártsa ezeket az orvosi felszereléseket.
A Tesla már belekezdett a gyártási folyamatokba, a kaliforniai Fremontban található telephelyükön a Medtronic nevű orvosi műszergyártó céggel közösen végzik a munkát, a gyár kapacitását pedig arra használják, hogy a Medtronic egyik egyszerűbb lélegeztetőgép modelljeit készítsék el, azt ugyanis sokkal egyszerűbb elkészíteni, mint a kifinomultabb típusokat.
Múlt hét elején újabb hír is napvilágot látott, mely szerint a Tesla-vezér most már annyira komolyan veszi a kialakult helyzetet, hogy 1255 Kínából vásárolt lélegeztetőgépet adományozott különböző kaliforniai kórházaknak, ahol a Tesla központja is található.
A cégvezér továbbá az arcmaszkok terén is gyorsan cselekedett. Körülbelül 50.000 darab N95 típusú maszkot küldött Fremontból az egyik Washingtoni Orvosi Egyetemen dolgozó orvos otthonába, Seattle-be, rövidesen miután megtudta, hogy arcmaszk hiány lépett fel a környéken.
Adams Waldorf, a nagylelkű adományt átvevője a következőket mondta a Seattle Timesnak: