Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Egészen példátlan, ami most történik Iránban – az USA nem adja fel

Egészen példátlan, ami most történik Iránban – az USA nem adja fel

Egészen példátlan, ami most történik Iránban – az USA nem adja fel
Shutterstock/Illusztráció

Továbbra sem találják az eltűnt amerikai pilótát Iránban.

Az Egyesült Államok különleges egységei az éjszaka leple alatt indították meg a pénteken Irán felett lelőtt vadászgép egyik eltűnt pilótájának felkutatását, miközben katonai szakértők szerint a sötétség jelentős taktikai előnyt biztosít a mentésben részt vevő erők számára.

A cikk a videó után folytatódik

A szakértők hangsúlyozták, az amerikai hadsereg éjjellátó és infravörös kommunikációs rendszerei fejlettebbek az iráni fegyveres csoportok eszközeinél, ami különösen kedvező körülményeket teremt egy ellenséges területen végrehajtott mentőakcióhoz.

A remény még él

Ron Alvarado nyugalmazott tengerészgyalogos százados, aki évtizedeken át teljesített harci szolgálatot pilótaként, úgy fogalmazott, „Mi uraljuk az éjszakát”, majd hozzátette, reményei szerint a bajba jutott pilótát reggelre sikerül biztonságba helyezni. Elmondása szerint az éjszaka ideális időszak a mentésre, mert ilyenkor a mozgás nehezebben észlelhető, ugyanakkor a pirkadat és az alkonyat szintén kedvező lehet, mivel „lehet látni, de nem feltétlenül látnak minket”.

A pilóta már elbújhatott

A New York Post szerint a szakértő szerint az eltűnt hajózó a kiképzésének köszönhetően ösztönösen alkalmazza a túlélési technikákat, amik a SERE néven ismert program részét képezik, és a túlélésre, a felderítés elkerülésére, az ellenállásra és a menekülésre készítik fel a katonákat.

Alvarado úgy vélte, a pilóta jelenleg igyekszik elkerülni az elfogást, alacsonyan maradva és rejtőzködve próbálja minimalizálni a felfedezés kockázatát, miközben rádión keresztül kapcsolatot próbál teremteni a mentőcsapatokkal.

„Nyilvánvaló, hogy feltűnő célpont lehet, ezért a legfontosabb, hogy ne vegyék észre” – mondta, majd hozzátette, hogy számos bizonytalansági tényező nehezíti a helyzet megítélését. Szavai szerint „50-50százalék az esély, nem tudjuk, hol van, megsérült-e, vagy ellenséges erők vették-e körül. Működik-e a rádiója, van-e elegendő vize”.

Egy F-15-ös zuhant le

A hatóságok közlése szerint az F-15E típusú amerikai harci repülőgép fedélzetén kétfős személyzet tartózkodott, amikor pénteken lelőtték Nyugat-Irán felett, Huzesztán tartomány térségében, az iraki határ közelében. Az egyik személyt néhány órán belül megtalálták és az amerikai különleges erők kimentették Dél-Iránban, míg társa továbbra is eltűntként szerepel a jelentésekben.

William J. Fallon admirális a New York Timesnak úgy nyilatkozott, amennyiben a személyzet katapultált, reális esély van arra, hogy életben vannak a földön, ugyanakkor a legfontosabb tényező az idő és a napszak. Mint mondta, az esti órák kedveznek az amerikai kutató-mentő egységeknek, mivel éjszaka rendszerint technológiai fölényben vannak.

A következő cikkhez görgess lejjebb