Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Útmutató az HBO Max új Trónok harca sorozatához

Útmutató az HBO Max új Trónok harca sorozatához

Útmutató az HBO Max új Trónok harca sorozatához
Shutterstock/Illusztráció

A Trónok harca univerzuma az elmúlt években hatalmasra nőtt: a klasszikus sorozat után érkezett a Sárkányok háza, és hamarosan bemutatkozik a következő nagy projekt, A hét királyság lovagja.

A Collider részletes elemzése szerint sok új nézőben felmerül a kérdés, hogy vajon szükséges‑e bepótolni a teljes, hosszú és sokszor sötét hangulatú Trónok harcát ahhoz, hogy érthető legyen az új széria. A válasz – ahogy a cikk fogalmaz – „igen, vagy legalábbis többnyire igen”, mivel a sorozat nagyrészt önállóan is követhető, bár némi háttértudás előnyt jelenthet.

A cikk a videó után folytatódik

Az új sorozat nem támaszkodik közvetlenül a korábbi szériák karaktereire vagy konkrét történelmi eseményeire, ugyanakkor „a kontextus mindig hasznos”, különösen a Targaryen‑ház szerepe miatt. A Westeros világát meghatározó családok közül több is felbukkan majd, ami a rajongóknak ismerős lehet, de az újoncok számára sem teszi követhetetlenné a történetet.

Miről szól A hét királyság lovagja?

A Westeros‑idővonal különböző pontjain játszódó sorozatok között alig van közvetlen átfedés, és az új széria a legkevésbé kapcsolódó darab a franchise‑ban. Nem véletlen, hogy a showrunner, Ira Parker korábban úgy jellemezte a sorozatot, mint egy „felhajtósávot” az új nézők számára. A történet nem egy újabb vaskos politikai háborút mutat be a Vastrónért, hanem egy sokkal intimebb, emberközelibb nézőpontot.

A főhős Dunk (Peter Claffey), egy frissen lovaggá ütött vándorlovag, aki egy lovagi tornára tart. A Collider szerint Dunk története „jóval kisebb léptékű, mint Westeros politikai machinációi”, és a sorozat könnyedebb hangvétele miatt ideális belépési pont lehet azoknak, akik eddig ódzkodtak a Trónok harca komor világától.

A Targaryenek visszatérnek – de nem kell hozzá előismeret

A Targaryen név Westeros legismertebb családjai közé tartozik, hiszen Daenerys és a House of the Dragon is hozzájuk kötődik. A Collider szerint azonban az új sorozat „nem megy bele nagy részletességgel” a család történetébe, mivel a nézők jelentős része már ismeri őket. Aki viszont teljesen új a világban, annak furcsa lehet néhány utalás.

Prince Aerion (Finn Bennett) szerepe is jobban érthető azoknak, akik tudják, hogy a Targaryeneknél gyakori a „sárkányokhoz való kötődés” és a „őrületre való hajlam”, de ezek hiánya sem teszi követhetetlenné Dunk történetét.

Ismert házak is felbukkannak

A sorozatban szerepel Lyonel Baratheon (Daniel Ings), akit a Trónok harca nézői azonnal összekapcsolnak Roberttel, Stannisszal és Renlyvel. Ez a háttértudás csak annyit jelent, hogy a néző „azonnal érzi, hogy Lyonel fontos személy Westerosban”, de az új nézők számára is egyértelmű lesz a karakter jelentősége.

A Tyrellek is visszatérnek: Leo Tyrell (Steve Wall) Lord Ashford hűbérura, és bár a rajongók Lady Olenna vagy Margaery miatt ismerősként tekintenek rá, a történet szempontjából elég annyi, hogy fontos nemesúr.

Spoilerveszély – ez az egyetlen valódi kockázat

Az új sorozat jó belépési pont, de egyetlen hátránya van: a spoilerek. A Collider figyelmeztet, hogy „az online rajongói beszélgetések gyorsan összekötik a három sorozat karaktereit”, és a későbbi epizódokban a George R. R. Martin‑novellákból származó kapcsolódások is egyre erősebbek lesznek. Aki tehát teljesen spoilermentesen szeretné megismerni Westerost, annak érdemes lehet később visszatérni a korábbi sorozatokhoz.