Egy függőleges oázis – a hely, amit mobilalkalmazással tudsz irányítani
A FAAB Architektura nevű varsói tervezőstúdió egy teljes körű vizsgálatot indított, amiben felmérte a városi környékek épületeit és annak a környezetre gyakorolt hatásait, és annak érdekében, hogy a káros hatásokat csökkentsék, egy olyan toronyrendszert fejlesztenek, ami a napfényből nyeri ki az áramforrását, miközben alacsony energiaigényű, továbbá kihasználja a passzív árnyékolás hatásait a homlokzatának geometriájával.
A tervezőcsapat fő célja, hogy egy olyan ökobarát procedúrát mutasson be a publikum számára, amely bevonja őket az épület irányításába, és aminek elterjedésével valamennyire csökkenthető a klímaváltozás folyamatának gyorsasága.
A FAAB Architektura tervezése szerint a „Függőleges Oázis” egy növekvő, ismételhető rendszer, ami képes a városi környezet zöldebbé tételére. A projekt arra törekszik, hogy egy új típusú városiasságot hozzon létre, ahol a technika és a biotechnika elnyomja a lakók szükségszerű negatív hatását, miközben egy olyan lakhelyet ajánl fel, ami az életszínvonaluknak megfelelő.
A Függőleges Oázist, mint építési technikát, a sűrűn lakott városi körzetekre képzelte el a FAAB, kifejezetten multi-funkciósan, alkalmas lenne kereskedelemre, irodának, hotelnek és lakóhelynek egyaránt. Ha a földalatti fűtőcsövekkel összekapcsolják, akkor az épület, a tervezése alapján képes lenne eleget tenni a környék hőigényének ellátására.
A függőleges oázis jellegzetessége a homlokzata, amely többszintű összetevőkből áll, és mindegyik rendkívül fontos szerepet játszik. A fehér és átlátszó elemek beépített napelemekkel készülnek, míg az üvegfelület átlátszó napelemes technológiát alkalmaz, ami képes lesz áramot termelni az egész épületbe.
A függőkert a homlokzattal együtt aprólékosan kiválasztott növények és mikroorganizmusokból áll, ami az épület egész rendszerével együtt légszűrőként szolgál. A kipárolgás természetes folyamata tovább segíti a levegő hűtését és a párásítását az épületben.
A zöld réteg az épület homlokzatán olyan módon lesz megalkotva, hogy egy mobil applikációval párosítható legyen, és folyamatosan jelentést tudjon adni a felhasználóknak az egész rendszer állapotáról. Egy olyan infrastruktúrát alkalmaznak, amik úgy kötik össze az érzékelőket, hogy alkalmazkodni tudjanak a különböző környezetekre.
A felhasználó így képes lesz folyamatosan tájékozódni a rendszer állapotáról, és többek között azt láthatják, hogy az épület mennyi oxigént termelt. A rendszert egy olyan mesterséges intelligencia támogatja, ami képes lesz önmagát is fejleszteni. Az épület lakóinak így ott lesz a lehetősége, hogy úgy módosítson az adott környezeten, hogy közben a szoftver segíti a megoldásban.