Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

692 ezer km/órás sebességgel közeledett a Naphoz a NASA napkutató szondája

A Parker Solar Probe március 22-én mindössze 6,1 millió kilométerre közelítette meg a Nap felszínét, miközben sebessége elérte a 692 ezer kilométer per órát.

692 ezer km/órás sebességgel közeledett a Naphoz a NASA napkutató szondájaFotó: Unsplash/Javid Naderi
Világűr

Szabó Kata

Szerkesztő
TÉMÁK

A NASA Parker Solar Probe napszondája ismételten bizonyította kivételes teljesítményét, amikor március 22-én megközelítette a Nap légkörét, megismételve ezzel a 2024 decemberében felállított rekordját. A mindössze 6,1 millió kilométeres távolságban végrehajtott manőver során az űreszköz sebessége elérte a 692 ezer kilométer per órát, írja a SciTechDaily.

A szonda mind a négy tudományos műszere aktívan gyűjtötte az adatokat a Nap külső légköréből, a napkoronából, ami rendkívül értékes információkkal szolgálhat a kutatók számára. A kritikus megközelítési fázis során – a küldetés tervének megfelelően – az űreszköz teljesen autonóm módon működött, földi irányítás nélkül, az összegyűjtött tudományos adatok továbbítása pedig március 25-én kezdődik meg.

A 2018-ban útjára indított Parker Solar Probe mérföldkövet jelentett az űrkutatás történetében, hiszen ez volt az első olyan küldetés, amely behatolt a Nap külső légkörébe. A hővédő pajzzsal felszerelt űrszonda a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok és az intenzív sugárzás ellenére is képes minden korábbinál közelebb kerülni központi csillagunkhoz, miközben a napszél, az űridőjárás és a Nap viselkedésének részletes tanulmányozását végzi. 

A hétéves küldetés során végrehajtott többszöri napközelség során gyűjtött adatok segíthetnek megérteni azokat a folyamatokat, amelyek közvetlen hatással lehetnek a műholdakra, az űrhajósok biztonságára és a földi energetikai rendszerekre.