Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Orosz kémhajót tartóztatott fel a brit Királyi Haditengerészet támadó tengeralattjárója

A védelmi miniszter határozottan üzent Putyinnak az incidens kapcsán.

...svg content...Fotó: MTI/MTVA/Richard Wainwright
Európa

Szabó Kata

Szerkesztő

A Királyi Haditengerészet egyik támadó tengeralattjárója figyelmeztette az orosz Yantar nevű kémhajót, mely a brit partok közelében tartózkodott, hogy sürgősen távozzon az Egyesült Királyság vizeiről. John Healey védelmi miniszter a brit parlamentben számolt be az esetről, mely még novemberben történt, majd a hajó a héten ismét megjelent a La Manche-csatorna térségében.

A Sky News jelentése szerint a védelmi miniszter elmondta, a Yantar hajó az Egyesült Királyság tengeri infrastruktúráját, például tenger alatti kábeleket és csővezetékeket térképezett fel hírszerzési célokból. A Királyi Haditengerészet HMS Somerset fregattja és HMS Tyne járőrhajója, valamint egy P-8 Poseidon járőrrepülőgép kísérte és figyelte a hajót, mely végül az Északi-tenger felé távozott a felszólítás után.

Healey hangsúlyozta, hogy Oroszország továbbra is az Egyesült Királyság legközvetlenebb biztonsági fenyegetése, s megígérte, hogy minden hasonló tevékenységre határozott választ fognak adni. A Királyi Haditengerészet még a Yantar közelében is felszínre hozott egy nukleáris meghajtású tengeralattjárót, hogy világossá tegye, minden lépését figyelemmel kísérik. A védelmi miniszter egy egyértelmű és határozott üzenetet is küldött Putyinnak az orosz kémhajó kapcsán:

„Látunk téged. Tudjuk, hogy mit csináltok. És nem fogunk visszariadni a határozott fellépéstől, hogy megvédjük ezt az országot”

Az eset nyilvánosságra hozatala rendkívül szokatlan lépés volt, hiszen az Egyesült Királyság ritkán beszél atom-tengeralattjáróinak mozgásáról. Healey elmondta, megváltoztatták a haditengerészet szabályait, hogy a brit hajók és tengeralattjárók közelebb kerülhessenek az ilyen kémtevékenységet végző hajókhoz, és hatékonyabban megfigyelhessék azokat.

Az Egyesült Királyság és NATO-szövetségesei fokozott figyelmet fordítanak az orosz fenyegetésre, különösen a tenger alatti infrastruktúrák biztonságára. A P-8 Poseidon és Rivet Joint kémrepülőgépeket, valamint az RFA Proteus megfigyelőhajót már bevetették a Balti-tengeri műveletek során. Healey kiemelte, a brit kormány minden eszközzel megvédi országát az ilyen fenyegetésekkel szemben.

Oroszország szerint a Yantar csupán „oceanográfiai kutatóhajó”, melyet egészen véletlenül pont az orosz védelmi minisztérium működtet. Az Egyesült Királyság azonban komoly figyelmeztetést küldött Putyinnak, hogy minden hasonló próbálkozást megakadályoznak és ha kell, a leghatározottabb válaszlépéseket is megteszik.