Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Látszólag a semmiből tűnt fel egy sziget a Kaszpi-tengeren

A jelenség hátterében egy víz alatti sárvulkán áll, amely még 2023 elején tört ki.

...svg content...Fotó: NASA Föld Obszervatórium
Ázsia
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

A Kumani Bank sárvulkán mintegy 25 kilométerre található Azerbajdzsán partjaitól, erőteljes kitörései pedig a múltban már több alkalommal is formáltak ideiglenes szárazföldeket – az első ilyen ismert eset 1861 májusában történt. Akkor egy 87 méter átmérőjű sziget keletkezett, amely 3,5 méterre emelkedett ki a vízből, ugyanakkor tény: a kis földdarab nem volt hosszú életű, 1982 elején el is tűnt.

A feljegyzések szerint a 20. században legalább 8 kitörés történt, közülük a legerősebb 1950-ben, amely egy 700 méter széles és 6 méter magas szigetet eredményezett. A mostani sziget ettől elmarad, ám még így is méretesnek mondható 400 méteres átmérőjével. Ez a szárazföld a NASA műholdképei alapján valamikor 2023. január 30. és február 4. között emelkedett ki a vízből, 2024 végére pedig jelentős része eltűnt – írja a 24.hu a NASA Föld Obszervatóriumra hivatkozva.

Mark Tingay geológus szerint a sárvulkánok furcsa képződmények, amelyeket csak kevesen vizsgálnak, ezért sok kérdés van velük kapcsolatban. Némelyikük csupán pár méteres, míg mások a több kilométeres átmérőt is elérhetik, s jellemzően olyan helyeken alakulnak ki, ahol nagy a tektonikai aktivitás. Egyik legnagyobb ismert lelőhelyük Azerbajdzsán, ott 300-nál is többet fedeztek fel eddig a szárazföldön és a tenger alatt egyaránt – jegyzik meg a cikkben.

Emellett fontos kiemelni azt is: a sárvulkánok kifejezetten veszélyesek is lehetnek, ugyanis óriási mennyiségű anyagot képesek kilövellni magukból. Sokuk gyúlékony gázokat, például metánt is kibocsát, ami egy kitörés közben akár lángra is kaphat. Azt nem tudni, tavaly történt-e ilyesmi, de korábbi eseteknél előfordult, hogy több száz méter magas lángoszlop képződött kitörés közben, ami elképesztő.


Korábban azt is megírtuk, hogy január 16-án negyedik kitörési fázisába lépett a hawaii Kilauea vulkán, amely a világ egyik legaktívabb vulkánjának számít, az elmúlt 30 évben szinte megállás nélkül kitöréseket produkált. Azt pedig mások is figyelemmel kísérhették, ahogyan árad a láva a kitörő vulkánból, ugyanis az Egyesült Államok Földtani Intézete (USGS) élőben közvetítette azt a YouTube-on.

Trump nem viccel, súlyos üzenetet küldött Putyinnak az ukrán háború miatt

Trump nem viccel, súlyos üzenetet küldött Putyinnak az ukrán háború miatt

Donald Trump megválasztott amerikai elnök azt mondja, szankciókkal fogja sújtani Oroszországot, ha Vlagyimir Putyin nem ül le tárgyalni Ukrajnával a háború lezárása érdekében.

Macron: Sem holnap, sem pedig holnapután nem fog véget érni az ukrajnai háború

Emmanuel Macron francia elnök a rennes-i katonai tisztek előtt tartott beszédében elmondta, hogy az ukrajnai konfliktus esetében nincs esély egy gyors lezárásra, majd arról beszélt, hogy Európának fel kell készülnie saját védelmi képességeinek megerősítésére.

Trump szakított a hagyománnyal, Biblia nélkül tette le elnöki esküjét

Donald Trump, az Egyesült Államok 47. elnöke szakított az évszázados hagyománnyal, amikor a beiktatási ceremónián a Biblia megérintése nélkül tette le hivatali esküjét a washingtoni Capitoliumban.