Kiderült, hogyan mentheti meg Trump a TikTokot az USA-ban
Sok millió szimpatizánsra tehet szert Donald Trump megválasztott amerikai elnök a TikTok betiltásának megakadályozásával.
Donald Trump három hónappal meghosszabbítaná a törvényben szabott határidőt a TikTok közösségi alkalmazás további amerikai működése érdekében – a hétfőn hivatalba lépő elnök szombaton egy televízióinterjúban közölte szándékát.
A leendő elnök az NBC News televíziónak adott telefonos interjúban úgy fogalmazott, hogy a legnagyobb valószínűséggel 90 nap haladékot ad a január 19-én lejáró határidőhöz képest a kínai tulajdonos számára, hogy megfeleljen az amerikai Kongresszus által kétpárti támogatással elfogadott törvénynek, és eladja amerikai szolgáltatását.
Az elnöki beavatkozás azt követően vált szükségessé. hogy pénteken a Legfelsőbb Bíróság helybenhagyta a törvényt, indokoltnak tartva azt a nemzetbiztonsági aggályok kezelése érdekében.
A helyzet tisztázását kérték
A TikTok pénteki közleményében csalódásának adott hangot, és a helyzet tisztázását kérte a hétfőig még Joe Biden vezette Fehér Háztól, és igazságügyi minisztériumától, valamint arra hívta fel a figyelmet, hogy a határidő lejárta, január 19. után az alkalmazás elérhetetlenné válhat 170 millió amerikai felhasználó számára.
A Fehér Ház pénteken közleményben jelezte, hogy Joe Biden elnök, aki aláírta a törvényt, változatlanul úgy látja, hogy az alkalmazás amerikai tulajdonba kerülése biztosíthatja, hogy azt az amerikaiak továbbra is használhassák. Az elnöki hivatal szóvivője ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a jogszabály végrehajtása már az új, Donald Trump vezette adminisztráció idejére esik.
Donald Trump adminisztrációjának leendő tagjai a héten több alkalommal jelezték, hogy a hivatalba lépő elnök megoldást akar találni a helyzetre. Szóvivője, a leendő fehér házi sajtótitkár, Karoline Leawitt csütörtökön közölte, hogy az elnök hivatalba lépését követően lépéseket tervez a közösségi médiaalkalmazás amerikai működésének fennmaradása érdekében. A Fox News Digitalnak úgy fogalmazott, hogy „Trump elnök többször kifejezte szándékát a TikTok megmentésére, és ennek elérésére nincs nála jobb alkuközvetítő”.
Trump nem hagyja annyiban a dolgot
Donald Trump kijelölt nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz szerdán kifejtette, hogy ha a Legfelsőbb Bíróság helybenhagyja a törvényt, akkor lépések következhetnek. Többi között megjegyezte, hogy Donald Trump meglátása szerint az amerikaiak széles körében használt platformról van szó, és célja, hogy a felhasználók adatai védettek legyenek, egy megállapodás erről szólhat. „Nem akarom megelőzni az elnöki rendeleteinket, de meg fogjuk teremteni a lehetőséget arra, hogy egy ilyen megállapodás létrejöhessen” – mondta Mike Waltz.
A közösségi alkalmazás amerikai cégének értékesítéséről egy tavaly tavasszal kétpárti támogatással elfogadott törvény rendelkezik, amely Joe Biden elnök aláírása után hatályba lépett. Az „Amerikaiak Védelme az Külföldi Ellenfelek által Felügyelt Alkalmazásoktól” (Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Application Act) néven elfogadott jogszabály kilenc hónapot adott a kínai tulajdonosnak, a ByteDance-nek arra, hogy értékesítse az alkalmazás amerikai működtetéséért felelős részét. Ellenkező esetben a TikTokot kötelezően el kell távolítani minden amerikai alkalmazástárból és minden médiaszolgáltatónak blokkolnia kell a használatát.
A törvény beterjesztői azzal érveltek, hogy a kínai anyavállalat a Kínai Kommunista Párt által irányított kormány felügyelete alatt működik, és ilyen módon az amerikai felhasználók adatai közvetlenül eljuthatnak az Egyesült Államok legnagyobb külföldi versenytársának tekintett ország kormányzati szerveihez.
MTI