Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fontos megállapítás érkezett a kávéfogyasztásról

Egy új tudományos kutatás szerint a reggeli kávéfogyasztás jelentősen csökkentheti a szívbetegségek és az általános halálozás kockázatát, míg a délutáni és esti kávézás esetében már nem tapasztaltak hasonló előnyöket.

...svg content...Fotó: Pexels / Illusztráció
Egészség/Életmód

Szabó Kata

Szerkesztő
TÉMÁK

A New Orleans-i Tulane Egyetem szakemberei átfogó vizsgálatot végeztek, amelyben több mint 40 ezer felnőtt kávéfogyasztási szokásait elemezték. A kutatásban külön figyelmet fordítottak egy több mint 1400 fős csoportra, akik részletes étel- és italfogyasztási kérdőívet is kitöltöttek.

A közel tízéves követési időszak során figyelemre méltó eredmények születtek, melyek alapján a reggeli kávéfogyasztóknál 16 százalékkal alacsonyabb volt az általános halálozási kockázat, és 31 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg szívbetegségben, mint a kávét egyáltalán nem fogyasztók. Érdekes módon ez a pozitív hatás nem jelentkezett azoknál, akik egész nap ittak kávét. Soron kívül Áremelést jelentett be az egyik legnagyobb hazai mobilszolgáltató

„Ez az első olyan kutatás, amely a kávéfogyasztás időzítésének egészségügyi hatásait vizsgálja” – nyilatkozta Lu Qi epidemiológus, a Tulane Egyetem kutatója, aki szerint eredményeik azt mutatják, hogy nem csak az számít, hogy iszunk-e kávét vagy mennyit, hanem az is, hogy napszakilag mikor fogyasztjuk.

A fogyasztás mennyisége és hatása

A kutatók megfigyelték, hogy a kockázatcsökkenés hasonló mértékű volt mind a mérsékelt (napi 2-3 csésze), mind az erős (napi 3 vagy több csésze) reggeli kávéfogyasztóknál. A kevesebb mint napi 2 csészét fogyasztóknál viszont kisebb mértékű volt a pozitív hatás.

Lu Qi professzor szerint a délutáni vagy esti kávéfogyasztás negatív hatásainak egyik lehetséges magyarázata lehet, hogy „a későbbi kávéfogyasztás megzavarhatja a cirkadián ritmust és olyan hormonok szintjét, mint például a melatonin, ez pedig olyan kardiovaszkuláris kockázati tényezők változásához vezethet, mint a gyulladás és a vérnyomás.”

A European Heart Journal-ban publikált tanulmány szerzői megjegyzik, hogy bár az összefüggések jelentősek, a megfigyeléses vizsgálat jellegéből adódóan közvetlen ok-okozati kapcsolat nem állapítható meg. A kutatók figyelembe vettek olyan tényezőket, mint az életkor, nem, fizikai aktivitás és alvási szokások, de számos más faktort, például a genetikai hátteret nem vizsgálták.

78 holttestet emeltek ki a bezárt dél-afrikai aranybányából

78 holttestet emeltek ki a bezárt dél-afrikai aranybányából

A dél-afrikai hatóságok 78 holttestet emeltek ki egy bezárt aranybányából, miután hónapokig tartó élelmiszer- és vízellátási zárlat után végre megkezdődhetett a mentési művelet.

Döntetlennel kezdett a magyar férfi kézilabda-válogatott

A magyar férfi kézilabda-válogatott 27-27-es döntetlent játszott Észak-Macedóniával a 2025-ös világbajnokság nyitómérkőzésén, ahol a balkáni csapat többször is vezetést szerzett, és közel állt a győzelemhez.

Ismét emelkedhet a liszt és más malomipari termékek ára

A malomiparban 8-10 százalékos áremelkedés várható 2025 első negyedévében a búza árának növekedése és a minimálbér-emelés következtében.