Szemeket az égre: ritka bolygóegyüttállást figyelhetünk meg a hétvégén
Érdemes lesz az eget kémlelni, ugyanis ismét lenyűgöző égi jelenségnek lehetünk tanúi.
Január 17. és 19. között különleges égi látványosság várható: a Vénusz, vagyis az Esthajnalcsillag szabad szemmel is jól láthatóan kerül együttállásba a Szaturnusszal – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló az MTI-vel. A közlemény szerint az égi jelenség három estén át nyújt majd látványos élményt azoknak, akik felnéznek a délnyugati égboltra a naplementét követően.
A legszorosabb együttállás január 18-án lesz, amikor is a két bolygó – a ragyogóan fényes Vénusz és a halvány narancssárga Szaturnusz – mindössze két fokra lesz egymástól. A Vénusz, mely a Nap és a Hold után a legfényesebb égitest, ezen az estén különösen feltűnő lesz az égbolton.
A Vénusz nemrég, január 12-én érte el a félvénusz fázist, majd fokozatosan közelítette meg a Naprendszerünk híres gyűrűs bolygóját, a Szaturnuszt. A bolygók látszólagos közelsége rendkívül ritka esemény, s most szabad szemmel is könnyedén megfigyelhető lesz.
A lenyűgöző égi jelenség napnyugta után kezdődik: a Vénusz ekkor már tisztán látható lesz a délnyugati égbolton, s hozzá körülbelül egy órával később csatlakozik a Szaturnusz.
Január 17-én, péntek este 17:30-kor az együttállás már egészen jól kivehető lesz, s egészen késő estig, három órán keresztül figyelhetjük meg, mielőtt a horizont alá süllyednek. Ekkor az együttállás a Vízöntő csillagkép területén, körülbelül 26 fok magasságban lesz látható.
A két bolygó január 18-án kerül egymáshoz a legközelebb, mindössze 2,1 fok távolságra: a Vénusz ekkor több mint százszor fényesebben ragyog majd, mint a Szaturnusz, így a különbség szabad szemmel is egyértelműen látható lesz. A különleges égi jelenség részleteiről további információ a Svábhegyi Csillagvizsgáló honlapján olvasható.