Évi több százezer haláleset köthető a népszerű üdítőkhöz?
Egy friss tanulmány szerint a cukrozott üdítőitalok fogyasztása évente mintegy 340 ezer halálesethez vezet világszerte, elsősorban a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek következtében.
A Nature Medicine folyóiratban megjelent átfogó kutatás globális adatokat elemzett a cukrozott üdítőitalok fogyasztásáról, valamint ezek összefüggéseit a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri megbetegedések előfordulásával. A vizsgálat szerint 2020-ban 2,2 millió új 2-es típusú cukorbetegség és 1,2 millió új szívbetegség eset volt közvetlenül kapcsolatba hozható az édesített italok fogyasztásával.
A helyzet különösen súlyos Latin-Amerikában és a Karib-térségben, ahol a legnagyobb számban fordultak elő üdítőitalokkal összefüggő szívbetegségek, a Szubszaharai Afrika területén pedig a 2-es típusú cukorbetegség esetszámai voltak kiemelkedőek. A kutatás rámutatott arra is, hogy a cukrozott italok elsősorban a városi környezetben élő, magasabb végzettségű, fiatalabb férfiakat érintik.
Dr. Adedapo Iluyomade, a Baptist Health Miami Cardiac & Vascular Institute megelőző kardiológusa szerint a cukrozott üdítőitalok kategóriájába tartoznak a szénsavas üdítők, a gyümölcsízű italok, az energiaitalok és a limonádé is. Fontos megjegyezni, hogy a 100%-os gyümölcslevek, a mesterségesen édesített italok és az édesített tej nem tartoznak ebbe a kategóriába.
„A folyékony formában lévő cukrok gyors felszívódása glükózszint-emelkedést és inzulinkiugrást okoz, ami zsigeri zsírfelhalmozódáshoz és inzulinrezisztenciához vezet” – mondta Dr. Iluyomade.
Bár a tanulmány megfigyeléses jellegű volt, és így közvetlen ok-okozati összefüggést nem lehet megállapítani, az eredmények összhangban vannak számos korábbi kutatással, amelyek hasonló kapcsolatot mutattak ki a magas cukortartalmú italok fogyasztása és az egészségügyi következmények között.