A denevérvérben rejtőzhet az emberi hibernáció titka
A probléma megoldása közelebb lehet, mint azt korábban gondolták.
Az emberiséget régóta érdekli a hibernálás lehetősége, eddig azonban csupán az állatvilágban sikerült ehhez hasonló állapotokat megfigyelni. A téli álom folyamatait azonban az embereknél is alkalmazni lehetne,
Ehhez ugyanakkor valószínűleg orvosi beavatkozásra lenne szükség, ugyanis nincsenek meg azok a természetes biológiai mechanizmusok, amelyekkel ezt elérhetnénk. A Greifswaldi Egyetem német tudósai most ezekre keresett válaszokat.
Gerald Kerth vezetésével a kutatás a vörösvérsejtekre – pontosabban az eritrocitákra – irányították, ami kulcsszerepet játszik a téli álom elősegítésében. Ilyenkor az állatok belső hőmérséklete drámai módon bezuhan, köztük a denevéreké is, melyek eritrocitái különös átalakuláson mennek keresztül.
Kevésbé rugalmasak és viszkózusabbak lesznek ilyen körülmények között, ami lehetővé teszi az oxigén folyamatos keringését – ellenben az emberi eritrocitákkal, melyek maguktól nem tudnak hasonló átalakuláson keresztülmenni.
Amennyiben azonban sikerülne módosítani a vörösvérsejtek tulajdonságait, az nem csupán az emberi sztázis kapcsán jelenthetne komoly előrelépést, hanem az orvosi kezeléseket is forradalmasíthatja – írja a BGR.