MOHU: már 33 helyszínen van lehetőség a konyhai élelmiszer-hulladék leadására
Újabb lépést tett a MOHU a fenntarthatóság felé.
A MOHU újabb lépést tett a konyhai élelmiszer-hulladék kezelésében: a házhoz menő gyűjtési program mellett már több hulladékudvarban is lehetőség van az ilyen típusú hulladék leadására. A cég közleménye szerint jelenleg 33 helyszínen érhető el a szolgáltatás, és a lefedettség folyamatosan bővül.
A program elsősorban olyan települések hulladékudvaraiban indult el, ahol már működik a tesztüzemű házhoz menő gyűjtés. A szolgáltatás terjeszkedését a hulladékudvarok kihasználtságának figyelembevételével ütemezik.
Jelenleg Budapest, Cegléd, Kecskemét, Szolnok, Székesfehérvár, Kaposvár, Tatabánya, Zalaegerszeg, Orosháza, Gyomaendrőd, Békéscsaba és Nagykanizsa lakosai élhetnek ezzel a lehetőséggel.
A MOHU becslései alapján egy ember hetente körülbelül 1 kilogramm konyhai zöld- és élelmiszerhulladékot termel. A szelektív gyűjtés azért különösen fontos, mert ezek az anyagok értékes másodlagos nyersanyaggá alakíthatók. A biohulladék például biometánként megújuló energiaforrást biztosíthat, míg komposztként fenntartható tápanyagforrást nyújt a mezőgazdaság számára.
A konyhai élelmiszer-hulladékokat a hulladékudvarokban ugyanúgy kell leadni, mint más szelektíven gyűjtött anyagokat. Az anyagokat saját tárolóedényben kell a helyszínre szállítani, ahol szagbiztos, zárható gyűjtőedényekbe helyezhetők el.
Mit lehet leadni?
A hulladékudvarokban számos szerves anyag leadható, például:
- gyümölcs- és zöldségmaradékok,
- kávézacc és teafű (teafilter nélkül),
- tojáshéj,
- főtt ételmaradékok,
- pékáruk,
- feldolgozott élelmiszerek és húskészítmények.
Ugyanakkor az alábbi anyagokat nem szabad a gyűjtőedényekbe dobni: csontok, élelmiszercsomagolás, porzsákok, porszűrők, papírzsebkendők, pelenkák, faágak, levelek, gallyak, valamint kommunális hulladék. Ezek egyrészt nem komposztálhatók, másrészt károsíthatják a feldolgozóberendezéseket.
Az EU-ban a szerves hulladék mindössze 16 százalékát gyűjtik és kezelik elkülönítve. Magyarországon a települési hulladék 34 százaléka biológiailag lebomló anyag, melyből évente 440 ezer tonna konyhai zöld- és élelmiszer-hulladék keletkezik. A MOHU célja, hogy hosszú távon évente 155 ezer tonnát gyűjtsön be és dolgozzon fel.