A Magyar Bankszövetség aggályosnak tartja a kormány bankokat sújtó intézkedéseit
Úgy vélik, ezzel a kormány nem segíti elő a lakosság pénzügyi tudatosságát, és a bankokra jövőre kivetendő extraadót is problémásnak tartják.
A Magyar Bankszövetség aggodalmát fejezte ki a november 28-án bejelentett kormányzati intézkedések kapcsán, melyek jelentős terhet rónak a bankszektorra. Szerintük ezek a lépések rontják az ország nemzetközi versenyképességét, gyengítik a piaci bizalmat, és veszélyeztetik a stratégiai partnerséget a gazdasági kormányzat és a bankszektor között.
Közleményük szerint az új intézkedések tízmilliárdos többletterheket jelentenek, ráadásul ellentmondanak a korábbi ígéreteknek. Miközben az extraprofitadó kivezetését 2024-re ígérték, a megszokott adóterhek mellett az extraadó mértéke nemhogy nem csökken, de 2025-ben tovább növekszik.
A kamatstop intézkedést, melyet immár hatodik alkalommal hosszabbítottak meg, szintén kritikákkal illették: a bankszövetség szerint ez az intézkedés nem ösztönöz tudatos és felelős fogyasztói magatartást, hiszen olyanokat jutalmaz, akik korábban nem éltek a fix kamatozású hitelekre való áttérés lehetőségével.
A mesterségesen alacsonyan tartott referenciakamat sem tükrözi a valós piaci és társadalmi viszonyokat, miközben a bankokat terheli a kockázatok pénzügyi következménye.
Ugyanakkor pozitív fejleményként említették a kormány által javasolt, 2025-ben induló 5 százalékos önkéntes kamatplafon programot, mely segíthet a 35 év alattiaknak környezettudatos lakások vásárlásában. A bankszövetség szerint a program sikeres lehet a megfelelő banki feltételekkel.