Ismét visszatért a „nigériai” csalás, a rendőrség fokozott óvatosságra int
Noha sokan már csak nevetnek, amikor meglátnak egy ilyen kamu megkeresést, sajnos még mindig akadnak olyanok, akik bedőlnek a csalóknak.
Az internetes csalók folyamatosan új módszereket találnak ki, hogy áldozatokat szerezzenek, ugyanakkor néhány klasszikus átverési forma újra és újra felbukkan: az egyik legismertebb módszer a „nigériai” típusú csalás, mely évtizedekkel ezelőtt még levélben vagy faxon keresztül zajlott, manapság azonban e-mailen terjed.
A csalók először kapcsolatba lépnek az áldozattal, és valamilyen kitalált történettel próbálják rávenni pénz küldésére. Gyakran egy állítólagos örökséghez vagy hatalmas pénzösszeghez való hozzáféréshez kérnek segítséget, melyért cserébe jelentős jutalmat ígérnek.
A romantikus csalás ennek egy modern változata: ilyenkor a csalók hamis profilokat hoznak létre, hogy érzelmi kapcsolatot alakítsanak ki áldozataikkal, akik jellemzően nők. Miután sikeresen elnyerték a bizalmukat, pénzt csalnak ki tőlük különféle ürügyekkel. A találkozók ígéretével hitegetik az áldozatokat, ám ezek soha nem valósulnak meg.
Hogyan kerülhetjük el, hogy áldozattá váljunk?
Soha ne add meg személyes vagy banki adataid!
E-mailben érkező pénzkérési kérésekre ne reagálj!
Figyelj az üzenetek helyesírási és nyelvi hibáira! Noha a csalók ma már ügyesebben fogalmaznak, gyakran még mindig magyartalan, fordítós írott szövegekkel dolgoznak.
Ha egy történet túlságosan jól hangzik ahhoz, hogy igaz legyen, valószínűleg nem is az!