Döntött a parlament: jövőre 50 százalékkal, 2026-ban újabb 50 százalékkal növekszik a gyermeket nevelő családok adókedvezménye
Mindemellett arról is döntöttek, hogy innentől kezdve a kormány az infláció alapján fogja növelni az adókat.
Az Országgyűlés keddi döntése alapján a jövő évtől kétszintű adókedvezmény-emelésben részesülnek a gyermeket nevelő családok. Az új adótörvények értelmében a SZÉP-kártyára utalt összegek egy része lakásfelújításra is felhasználható, a munkáltatók albérletidíj-támogatást is nyújthatnak munkavállalóiknak, emellett számos adónem minden évben az inflációval együtt emelkedik.
A törvényjavaslatot 114 igen szavazattal, 42 nem ellenében és 8 tartózkodás mellett fogadták el. Az új szabályok szerint 2025. július 1-től a gyermeket nevelő családok adókedvezménye 50 százalékkal emelkedik, majd 2026. január 1-jétől újabb 50 százalékos növekedés következik.
Így 2025 második felében a kedvezmény mértéke egy gyermek után havi 100 ezer forint, két gyermeknél 200 ezer, három vagy több gyermeknél pedig 330 ezer forint lesz. 2026 januárjától pedig az egy gyermek után járó kedvezmény 133 340 forintra, két gyermeknél 266 660 forintra, három és minden további gyermek esetén pedig 440 ezer forintra emelkedik.
A súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg gyermekek családjainál 2025 júliusától 100 ezer forintos, 2026-tól pedig 133 340 forintos emelést hajtanak végre a családi kedvezményben. A családi kedvezmény érvényesítési szabályai nem változnak.
Inflációkövető adóemelések és adható juttatások
A fizető vendéglátó tevékenységre vonatkozó átalányadózás szabályai is módosulnak, így a magánszálláshelyeknél a fizetendő adót az adott településen eltöltött vendégéjszakák száma alapján határozzák meg.
A SZÉP-kártya felhasználásában is újdonságok várhatóak: 2025-től a munkáltató a kártyára utalt összeg 50 százalékát lakásfelújítási célra is felajánlhatja. Ezen felül az „aktív magyarok” néven egy új zseb is bekerül a SZÉP-kártyába, mely elősegíti az aktív életmódot, a munkáltató által adható havi 10 ezer forinttal.
Mindemellett januártól a munkáltatók béren kívüli juttatásként 150 ezer forintig albérletidíjat vagy lakáshiteltörlesztést adhatnak 35 év alatti munkavállalóiknak. Az újépítésű lakóingatlanok áfakulcsa továbbra is 5 százalékos marad, s az ezt az áfát alkalmazó építkezések 2030 végéig folytatódhatnak.
Az adózók számára további változások is várhatóak: az adatok egyeztetésére bevezetnek egy új eljárást, mely akkor lép életbe, ha az adózó és az adóhatóság adatai nem egyeznek meg. Az e-nyugtaadás kezdetét is elhalasztják 2025. július 1-re, hogy biztosítsák a felkészüléshez szükséges időt. Végezetül arról is döntés született, hogy a kiskereskedelmi adó körét is bővítik: ezentúl azok is adófizetésre kötelezettek lesznek, akik online platformjaikon keresztül belföldön kiskereskedelmi értékesítést végeznek.