Jelentősen drágult a magyarok egyik kedvenc karácsonyi ajándéka
Sokkal többen játszanak társasjátékokkal és sokkal többet is költenek a területen.
A magyar társasjátékipar az elmúlt néhány évben robbanásszerűen bővült: míg húsz éve négy-öt, addig mára húsz kiadó is képviselteti magát a magyar piacon. A téma kapcsán Gyöngyösi Gábor, a Piatnik Budapest Kft. ügyvezetője arról beszélt: míg egy évtizede a fogyasztók főképp karácsonykor vásároltak, manapság már év közben is keresik az újdonságokat.
Mint mondta, idén karácsonykor egy elkötelezett játékos 40-50 ezer forintot is könnyedén elkölt, mivel lassan 20 ezer forint egy komolyabb játék. Gyöngyösi Gábor szerint a gyerekeknek és családoknak szóló játékok általában 6–11 ezer forint között mozognak, míg a gamereknek szólók 20 ezer fölött kezdődnek. Karácsonykor pedig egy átlagos vásárló 20-30 ezer forintot biztos, hogy költeni fog társasjátékra.
Kállai Roland, a Főnixcsarnok ügyvezető igazgatója pedig úgy szemléltette, mennyibe kerülnek ezek a játékok: mutasd meg ezt a játékot a gyerekednek, és soha nem lesz pénze káros szenvedélyekre. Példaként megemlítette a Warhammer kezdőszettjét, ami 40 ezer forintról indul, de több kiegészítővel együtt már körülbelül 100-110 ezer forintot kérnek érte – szemlézte a Pénzcentrum a VG cikkét.
Míg Hegedűs Csaba társasjátékszerző, -fejlesztő, az A-games kiadó és forgalmazó ügyvezetője és Karcagi Péter játékszerző, a Cogitate Games kiadó tulajdonosa azt tartották fontosnak kiemelni, hogy a társasjátékok sok területen fejlesztik a készségeket, érdekes és hasznos információkat tanítanak (a Fesztáv például nem ornitológusnak képezi a játékosokat, de betekintést nyújt a madarak világába).
NE HAGYD KI
Emellett léteznek partijátékok is, amelyeknek az egyetlen célja a szórakoztatás, mégis képesek a kompetenciafejlesztésre. Mindezek fényében elmondható, a társasjátékok terén bárki megtalálhatja a neki valót, ha azonban valami komolyabb szettre tervezünk beruházni – akár karácsonyi ajándék gyanánt –, jobb felkészülni, hogy mélyen a pénztárcába kell majd nyúlni.