Elveszett világ: magyar búvárok tették az elképesztő felfedezést
Egy víz alatti ásatás még több érdekes dologra deríthetne fényt.
Magyar búvárok a Hegyesd és Monostorapáti között húzódó horgásztó fenekén fedezték fel egy ókori, római villa romjait. A szonárral végzett felmérés után a búvárok elárulták: jól felismerhető maradványok rajzolódtak ki, pedig csak a tó egy kis részén végezték el a műszeres kutatást csónakból – derül ki a Veszprém Vármegyei Hírportál, a veol.hu cikkéből.
Röviddel ezután – köszönhetően a régészet korszerű eljárásainak és a digitális technológiának – a római kori település központi épületegyüttesének háromdimenziós animációját is elkészítették. A régészek szerint bár a háromdimenziós feltérképezés is izgalmas részleteket mutatott meg az ókori maradványból, de egy víz alatti ásatás további érdekes dolgokra deríthetne fényt – emelték ki.
Győrffy-Villám Zsombor, az Argonauta Víz Alatti Kulturális Örökségvédelmi és Folyami Régészeti Kutatócsoport vezetője szerint a tónak csak egy kis részén végezték el a műszeres kutatást egy csónakból, ennél jobban még nem sikerült hozzáférniük a római kori villához – szemlézte a 24.hu a portál beszámolóját.
A kutatócsoport most azt tűzte ki célul, hogy felderítse és dokumentálja a víz alatti örökséget, ebben pedig a tapolcai Wass Albert Könyvtár és Múzeum lehet majd segítségükre – jegyzik meg. Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy tenger mélyére süllyedt ősi város templomát fedezték fel Olaszország partjainál.
Kétezer éve vulkáni tevékenység miatt került a tenger fenekére a hatalmas épület, amelyet egykoron bevándorló Nabateusok építettek Pouzzolinál, a mai Nápolytól alig 16 kilométerre. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, vajon ismét eltűnhet a világ egyik legnagyobb tengere? Bolygónk változásai erre a területre is hatással vannak, amely által később újra kiszáradhat, csakúgy, mint néhány millió éve.