ENSZ: a humanitárius munkások számára az idei év lett a leghalálosabb
Soha nem látott ütemben ölik meg a humanitárius dolgozókat.
Rekordszámú, 281 segélymunkást öltek meg idén eddig világszerte – közölte pénteken az ENSZ, a világszervezet egyúttal arra szólított fel, hogy állítsák bíróság elé a felelősöket. Az ENSZ-Titkársághoz tartozó Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) közleményében a segélymunkások biztonságát szolgáló adatbázisban elérhető információkra hivatkoznak, ez alapján pedig kiemelik: a humanitárius munkások számára a 2024-es év lett a leghalálosabb. Tom Fletcher, az ENSZ humanitárius ügyekért felelős főtitkárhelyettese és vészhelyzeti koordinátora kijelentette:
„Soha nem látott ütemben ölik meg a humanitárius dolgozókat, akik bátorságukért és emberségükért lövedékekkel és bombákkal szembesülnek”. Mint fogalmazott, „ez az erőszak elfogadhatatlan és pusztító a segélyezési műveletek szempontjából”, majd hozzáfűzte: az államoknak és a konfliktusban részt vevő feleknek meg kell védeniük a humanitáriusokat, be kell tartaniuk a nemzetközi jogot, felelősségre kell vonniuk a felelősöket, és véget kell vetniük a büntetlenségnek. De arra is fény derült: tavaly 33 országban 280 humanitárius dolgozót öltek meg.
Az idei év eddig eltelt részében 178 fő a megszállt palesztin területeken – beleértve Gázát is – vesztette életét, Szudánban 25 segélymunkást öltek meg. Az áldozatok többsége helyi alkalmazott, akik civil szervezeteknek, ENSZ-ügynökségeknek és a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold mozgalomnak dolgoztak, de van köztük 13 nemzetközi segélymunkás is – részletezi az Economx a közlemény alapján. Az ENSZ szerint a gázai háború „a számokat felfelé hajtotta, 2023. október 7-e óta több mint 320 segélymunkást öltek meg” világszerte.
Közülük sokan humanitárius segélynyújtás, azaz szolgálat közben haltak meg. A legtöbben az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének (UNRWA) dolgoztak, amelynek több mint 200 alkalmazottja vesztette életét a gázai háború kezdete óta. A világszervezet mindemellett kiemelte azt is, hogy a humanitárius dolgozókat fenyegető veszélyek nem korlátozódnak a Gázai övezetre. Ugyanis súlyos erőszakról, emberrablásokról, zaklatásokról és önkényes fogvatartásról érkeznek hírek többek között Afganisztánból és a Kongói Demokratikus Köztársaságból is.
Ám Dél-Szudánból, Szudánból, Ukrajnából és Jemenből szintén. Az ENSZ egyébként a hónap elején is figyelmeztetést adott ki, miszerint Észak-Gáza teljes palesztin lakossága közelgő életveszélyben van a betegségek, az éhínség és az erőszak miatt. Magas rangú ENSZ-tisztségviselők közölték: a Gázai övezet északi részében apokaliptikus a helyzet, miközben Izrael folytatja a Hamász fegyveresei elleni katonai offenzívát. Míg Danny Danon, Izrael ENSZ-nagykövete az ENSZ Biztonsági Tanácsában arról beszélt, hogy nem a segély hiánya a gond.