Rusvai Miklós szerint veszélyes változata terjed a majomhimlőnek, nincs ellene gyógyszer
A virológus szerint Európában, így Magyarországon sem lehet járványos terjedésére számítani, de behurcolt esetek biztosan lesznek.
Mint azt már megírtuk, Rusvai Miklós múlt hónap végén azt mondta: Magyarországon is megjelenhet a halálos majomvírus-változat. Egyúttal arról is szót ejtett, mire kell nagyon odafigyelnie azoknak, akik üdülni vagy munkavégzés céljából Afrikába utaznak. A virológus most kiemelte: a majomhimlő ellen kizárólag vakcinákkal lehet védekezni, gyógyszer nincs rá, csak megelőzni lehet oltásokkal. Továbbá azt is hangsúlyozta, miszerint ott kellene védekezni, ahol a járvány jelenleg is nagyon súlyos áldozatokat szed, ezzel megakadályozva, hogy esetleg más országokban is szétterjedjen.
Ehhez volt fontos lépés, hogy az Egészségügyi Világszervezet, a WHO járványtani veszélyhelyzetté minősítette a majomhimlős esetek számának növekedését, mert csak akkor lehet felajánlani vakcinaküldeményeket, ha ez a veszélyhelyzet fennáll. De lényeges az is, hogy az Európai Unió és tagállamai korábban közölték, 580 ezer adag vakcinát adományoznak az érintett afrikai államoknak a majomhimlő megfékezése érdekében. A szakember megjegyezte: két akadálya is van annak, hogy az oltásokkal visszaszorítsák a megbetegedés terjedését.
Az egyik, hogy a vakcina drága, ezért az eddigi felajánlás nem elég, mert az érintett térségben, Közép-Afrikában több százmillió ember él. A másik nehézség, hogy a vakcinát célba is kell juttatni, ami a gyakori polgárháborúk, az erőteljes korrupció miatt nem egyszerű. Emiatt a víruskutató szerint csak reménykedni lehet, hogy hatékony lesz a vakcinázás, és sikerül a járványt visszaszorítani, mert ebben az évben a korábbi évekhez képest rendkívül mértékben megnövekedett az esetszám, és ami az igazán aggasztó, hogy ez most a súlyosabb változata a majomhimlőnek.
Rusvai Miklós felidézte, hogy 2022-ben már mind az öt kontinensen megjelent a majomhimlő, de az csak „figyelmeztető lövés” volt, mert az enyhe változata terjedt, amelynél százezer megbetegedésből kétszázan haltak meg, ami 0,02%-os halálozást jelent. A mostani változatnak viszont akár tízszázalékos halálozás is lehet a következménye – emelik ki a cikkben. A szakember szerint a két évvel ezelőtti járvány arra jó volt, hogy felhívta minden kontinensen az orvosok, elsősorban a bőrgyógyászok figyelmét erre a betegségre.
„Az orvosok felkészültek, nálunk is volt két évvel ezelőtt 80 eset, mi orvosaink is felkészülten állnak” – fogalmazott Rusvai az Infostartnak. Azt azonban nem tartja indokoltnak, hogy európai országok határzárat vezessenek be, mert Európában eddig két eset volt az idén az egyes típusú, súlyosabb megbetegedést okozó majomhimlőből: egy Svédországban, egy pedig Németországban, de mindegyik importált eset volt. „Lokális, halmozott fertőzések egy-egy családon vagy közösségen belül előfordulhatnak, de nagyszámú eset szerintem itt Európában nem lesz” – vélekedett a virológus.