Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Felnőttkorban is hatékony védelmet nyújt a HPV elleni oltás

A humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltás felnőttkorban is 93-95 százalékos védelmet nyújt a méhnyakrák előtti állapotokkal szemben – derült ki egy szakorvosi nyilatkozatokból.

...svg content...Fotó: Unsplash/National Cancer Institute
Orvostudomány

Szabó Kata

Szerkesztő
TÉMÁK

A HPV elleni védőoltási program Magyarországon jelentős sikereket ért el az elmúlt években, ugyanis a legfrissebb adatok szerint a hetedik osztályos lányok 81,4 százaléka (34 155 fő) és a fiúk 73,2 százaléka (32 290 fő) kapta meg az ingyenes oltást 2023-ban. Az immunizálás két dózisból áll, amelyek között fél év különbség van.

A szakértői vélemények szerint a felnőttkori oltás is indokolt lehet, mivel a vírussal való találkozás kockázata minden korosztályt érint. A statisztikák azt mutatják, hogy a felnőtt lakosság 90 százaléka találkozik életében a vírussal, és minden tizedik fertőzöttnél a kórokozó tartósan megtelepszik a szervezetben.

A védőoltás költségei ugyanakkor jelentősek, hiszen  15 éves kor felett három oltásra van szükség, amelyek egyenként körülbelül 50 ezer forintba kerülnek. Az oltást háziorvos vagy szakorvos írhatja fel és adhatja be.

55 éves korig megfelelő a szervezet válasza

Az immunizálás hatékonysága életkorfüggő, ugyanakkor az orvosi vizsgálatok szerint 55 éves korig megfelelő a szervezet immunválasza a vakcinára. A védettség nemcsak a méhnyakrák, hanem a férfiakat érintő szájüregi és garatrák ellen is védelmet nyújt, írja az Index.

A WHO célkitűzése szerint 2030-ig a 15 év alatti lányok 90 százalékának kellene megkapnia a védőoltást, ami Magyarország esetében megvalósíthatónak tűnik, hiszen csak az elmúlt évtizedben 490 ezer diák kapta meg az oltást, ami 80 százalékos átoltottságot jelent, amivel az EU élvonalába tartozunk.

Hazánkban évente 400-500 halálos áldozata van a méhnyakráknak, és összesen 1400 HPV-vel összefüggő daganatos megbetegedést diagnosztizálnak. A megelőzés fontos eleme a rendszeres szűrés is, amelyen a már beoltott nőknek is javasolt részt venni, mivel az oltás nem nyújt teljes körű védelmet minden vírustörzs ellen.