A koffeinmentes kávé is jót tesz az egészségnek?
Egyre több kutatás igazolja, hogy a kávé pozitívan hat az egészségre: egy átfogó tanulmány szerint csökkenti a szívbetegségek, a stroke és a rák miatti halálozás kockázatát. De mi a helyzet a koffeinmentessel?
A kávé emberi szervezetre gyakorolt hatásairól megoszlanak a vélemények, ám egyre több kutatás cáfol rá az állítólagos egészségügyi kockázataira. Marc Gunter londoni professzor pedig azt emelte ki, hogy a kávéfogyasztás rendkívül pozitívan hat az egészségre. A beszámoló szerint a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) táplálkozási és anyagcsererészlegének korábbi vezetője tanulmányt készített, miután megvizsgálta félmillió európai kávéfogyasztási szokásait.
A 16 éven át tartó kutatás meglepő eredményre jutott: megállapították, hogy a kávéfogyasztás csökkenti a stroke, a szívbetegségek és a rák miatti halálozás kockázatát. A professzor úgy véli, kevesebb betegségben szenvednek azok, akik naponta legfeljebb négy csésze kávét megisznak. Akik esetleg megijednének a sok koffein hallatán, érdemes hozzátenni: a pozitív hatásokat a koffeinmentes kávéknál is észlelték, mivel a jótékony eredményeket alapvetően nem a koffein hatóanyaga idézi elő.
A Bristoli Egyetem kutatója, Peter Rogers úgy fogalmazott: az emberi szervezet egy idő után hozzászokik a rendszeres koffeinbevitelhez, így később nem lesz képes ugyanolyan mértékben fokozni a koncentrációt – számolt be az Index a BBC cikkére hivatkozva. Egyébként egy másik kutatás is hasonló eredményre jutott nemrégiben.
Aszerint akár napi több csésze elfogyasztása is jót tehet a szívnek, ezen megállapításra pedig azután jutottak a szakértők, hogy több mint 300 ezer ember adatait elemezték. Végül azt találták, hogy a rendszeres koffeinfogyasztás csökkenti többek között a magas vérnyomás, a cukorbetegség, az agyvérzés és a koszorúér-betegség kockázatát, mindemellett pozitívan befolyásolja a koleszterinszintet, illetve az inzulinrezisztenciát is.