A kormány mostantól önállóan dönthet a magyar katonák külföldi bevetéséről
Akár titokban is küldhetnek magyar katonákat külföldre.
Novembertől a kormány, nem pedig a parlament fog határozni a magyar katonák külföldi bevetéséről, köszönhetően egy októberi törvénymódosításnak, mely ezt a jogkört átruházta a kabinetre – számolt be róla a 24.hu.
Az új eljárás lényegesen szűkebb körű nyilvánosságot biztosít, mivel a kormányzati döntések nem nyilvános vitákon zajlanak, és csak a Magyar Közlönyön vagy hivatalos közleményeken keresztül érhetők el. Noha a kormányhatározatokat alapvetően publikálni kell, ez alól kivételt képeznek azok az esetek, ahol minősített adatokat tartalmaznak, melyeket nem tesznek nyilvánossá.
A minősítés kérdését maga a kormány dönti el, mely akkor titkosíthat egy határozatot, ha úgy véli, hogy a külföldi bevetés az ország szuverenitását, alkotmányos rendjét, honvédelmi, nemzetbiztonsági érdekeit vagy külkapcsolatait érintené.
A Honvédelmi Minisztérium a témában annyit nyilatkozott, hogy a kormány elsődleges szempontja a magyar emberek biztonsága. Az aktuális biztonsági helyzet gyors és rugalmas döntéseket követel meg, ami összhangban van számos európai uniós és NATO-tagország gyakorlatával.
Kis-Benedek József biztonsági szakértő a lapnak elmondta, hogy szinte minden külföldi katonai bevetés tartalmaz minősített adatokat, például az utazás okait, módját és az alkalmazott felszereléseket, melyek mindegyike befolyásolhatja a csapatok biztonságát.
A jogszabály-módosítás kiterjed a külföldi fegyveres erők magyarországi állomásozásának szabályozására is. Ebben az esetben a parlament jogköre megmarad, kivéve a NATO, az EU és az ENSZ döntésein alapuló állomásoztatásokat, melyekben a kormány jogosult dönteni.