Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nagy bejelentést tett a Mol

Az olajtársaság szerdai közleményében szolgált részletekkel.

...svg content...Fotó: A Vecsés-1 kőolajkút Vecsés mellett 2024. június 6-án. MTI/Balogh Zoltán
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A harmadik vecsési olajkút további 600 hordóval növeli a Mol magyarországi termelését – áll a Mol szerdai közleményében, amit a Portfolio szúrt ki. Mint ismert, a Mol 2016-ban nyerte el a kutatási koncessziót a Vecsés körüli területre. Az előzetes geológiai vizsgálatok elvégzése után 2022 júliusában indult az első kutatófúrás (Vecsés-2), és 2100 méteres mélységben bukkantak kőolajra, amelyet novemberben kezdtek kitermelni.

Ezt követte idén tavasszal egy újabb kút (Vecsés-1) lefúrása, amely szintén sikeresnek bizonyult – emlékeztet a lap. Kiemelik: a két éve felfedezett vecsési kőolajmezőn, a már működő Vecsés-1 és 2-es kút mellett a Vecsés-3 kút is sikeresnek bizonyult, és napi 600 hordó kőolajjal növeli a Mol magyarországi termelését. A három kút mintegy 4000 hordó kőolajat termel naponta, ami a Mol kőolajtermelésének közel 30%-a, valamint a Mol-csoport szénhidrogén termelésének 4%-a. Soron kívül Hiába ígértek bronzéremért járó pénzjutalmat Hámori Lucának, nem kapta meg

A vecsési kőolajmezőből már több mint egymillió hordó kőolajat hoztak felszínre, ekkora mennyiségű kőolajból mintegy 85 millió liter üzemanyagot tud előállítani a százhalombattai Dunai Finomító – teszik hozzá. A téma kapcsán Schubert Archibald, a MOL Magyarország Kutatás Termelés ügyvezető igazgatója úgy fogalmazott, miszerint egyik kulcsfeladatuk, hogy kiaknázzák a hazai szénhidrogén-kutatásban és termelésben rejlő lehetőségeket.

„A vecsési mező beváltotta az ígéreteket, és hazai viszonylatban igen jelentős mennyiséggel, már több mint egymillió hordóval járult hozzá a hazai termeléshez. Ez erősíti az ellátásbiztonságot, hiszen ezzel a mennyiséggel lehetett csökkenteni országunk kőolajimportját. Az elkövetkező három évben is csaknem 100 Mrd Ft-ot tervezünk befektetni a magyarországi szénhidrogén kutatás-termelésbe” – magyarázta.

Korábban arról is beszámoltunk, hogy a Greenpeace Magyarország szeptember végén közölte: súlyos olajszennyezés történt Kiskunmajsánál egy eltört MOL-cső miatt. Akkor azt írták, nagy mennyiségű, nyersolajnak tűnő anyag ömlött egy mezőgazdasági területen folyó csatornába. Nem sokkal később a Mol reakciója is megérkezett, erről itt írtunk bővebben.