Karikó Katalin: „feladatunk tájékoztatni az embereket, lelkesíteni a fiatalokat”
Ugyanis úgy véli, „kutatónak lenni, újat létrehozni, segíteni másoknak nagyszerű”.
Karikó Katalin, Nobel-díjas kutatónk a tudományos eredmények közérthető bemutatásának fontosságát hangsúlyozta az SZTE Innovációs napján tartott előadásában: szerinte a tudomány eredményeinek közvetítése és a fiatalok inspirálása alapvető feladat, hiszen a kutatói munka nemcsak felfedezésekről, hanem az emberek életének jobbá tételéről is szól.
Az mRNS-vakcina kifejlesztésével kapcsolatban Karikó kiemelte, az alapkutatástól a törzskönyvezett termékig hosszú és bonyolult folyamat vezetett. Az emberek sok esetben kevés ismerettel rendelkeznek a tudományos háttérről, ezért a kutatóknak közérthető módon kell ismertetniük munkájuk lényegét.
Rámutatott arra, hogy egyesek az immunológiáról szóló félrevezető információkat főként közösségi médiából szerzik, és emiatt sokszor negatív hozzáállást tanúsítanak az mRNS-vakcinával kapcsolatban, pedig a hagyományos oltásokban is megtalálható az RNS.
Karikó Katalin beszédében az önmagunkba vetett hit fontosságát hangsúlyozta, de megjegyezte, hogy a hit önmagában nem elegendő: a sikerhez tapasztalatokra és komfortzónánk elhagyására is szükség van. Ezen kívül fontosnak tartja a stresszkezelést, különösen az akadémiai és ipari környezetben, mert csak így lehet tartós eredményeket elérni és megküzdeni a kihívásokkal.
A tudományos világ megváltozásával kapcsolatban kifejtette, manapság a kutatások célja egyre inkább a publikációs siker, mely rangot, támogatásokat és előrejutást biztosít a kutatóknak. Ennek ellenére Karikó szerint a legfontosabb mégis az, hogy ötleteinket megvalósítsuk, amihez elengedhetetlenek a támogató kapcsolatok. Személyes példaként Ludwig János egykori doktorandusz társát említette, akivel való közös munkája a Nobel-díj indoklásában is szerepelt.