Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fej-fej mellett Trump és Harris, de mi döntheti el az elnökválasztás eredményét?

Az Egyesült Államok történetének egyik legkiélezettebb elnökválasztási versenyére készül, ahol a közvéleménykutatások szerint szinte lehetetlen megjósolni a végeredményt.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/The Washington Post pool/Demetrius Freeman
Észak-Amerika

Szabó Kata

Szerkesztő

Az amerikai politikai térképet alapjaiban átrajzoló választási küzdelem hét kulcsfontosságú csatatér államban dől el, ahol a felmérések hibahatáron belüli különbségeket mutatnak a két jelölt között. A helyzet egyedülálló a közelmúlt amerikai politikatörténetében, hiszen még a 2000-es, Floridában mindössze néhány száz szavazaton múló Bush-Gore választás esetében is volt valamiféle előzetes irányjelzés.

A demokrata párti Harris és a republikánus Trump kampányát elemző szakértők szerint mindkét jelölt számára létfontosságú az úgynevezett „fal-államok” megtartása. Harris számára Pennsylvania, Michigan és Wisconsin jelenti a „kék falat”, míg Trump „vörös fala” Pennsylvania mellett Észak-Karolinát és Georgiát foglalja magába. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Pennsylvania különleges jelentőségét mutatja, hogy Harris zárórendezvényét Philadelphia híres művészeti múzeumának lépcsőin tartotta – azon a helyszínen, amely a Rocky című film ikonikus jelenetéből ismert. Trump ezzel szemben az elmúlt héten öt kampányrendezvényt is tartott Észak-Karolinában.

A választás kimenetelét több kritikus tényező befolyásolhatja. A szakértők szerint döntő lehet a női szavazók részvételi aránya, a vidéki lakosság aktivitása, valamint a fiatal fekete és latino férfiak szavazatai. Különös figyelmet érdemel az a kérdés is, hogy a hagyományosan republikánus külvárosi női szavazók közül hányan állnak át Harris oldalára, írja a BBC.

Érdekessé teszi a történetet az is, hogy az amerikai pártrendszer jelentős átalakuláson ment keresztül az elmúlt években. A Republikánus Párt Trump vezetése alatt egy populistább irányt vett fel, amely különösen vonzó a kékgalléros és alacsony jövedelmű szavazók körében. Ezzel párhuzamosan a Demokrata Párt, bár továbbra is erősen támaszkodik a fiatal és színesbőrű szavazókra, egyre inkább számíthat a magasan képzett és tehetősebb rétegek támogatására.

Noha jelenleg fej-fej mellett haladnak a jelöltek, a szakértők szerint ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ez lesz az amerikai elnökválasztások új normája. Az 1970-es és 1980-as években például a republikánusok szinte behozhatatlan előnnyel rendelkeztek az elektori kollégiumban, ami mostanra gyökeresen megváltozott.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.

Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Donald Trump rövid időn belül másodszorra hívta fel Orbán Viktor miniszterelnököt, akivel minden bizonnyal elsősorban az ukrajnai helyzetről tárgyalt.