Akár heti 60 órát is ülhetnek a fiatalok, súlyos egészségügyi hatásokkal jár
Minél több időt töltöttek ülve, annál rosszabbak voltak az eredményeik.
Egyre több időt töltünk ülve – legyen szó munkáról, ingázásról vagy esti kikapcsolódásról. Az amerikai Colorado Boulder és a Kaliforniai Riverside Egyetem új kutatása szerint a fiatal felnőttek már heti 60 órát is ülhetnek, ami jelentősen növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, és gyorsíthatja az öregedés jeleit.
A kutatás több mint ezer Colorado-i lakost, köztük 730 ikerpárt vizsgált, és azt találta, hogy a minimálisan ajánlott napi 20 perc közepes intenzitású mozgás nem elegendő a hosszas ülés káros hatásainak ellensúlyozására.
A tanulmány vezető szerzője, Chandra Reynolds professzor szerint ahhoz, hogy csökkentsük a kockázatokat, több dinamikus mozgásra, vagy a nap során kevesebb ülésre lenne szükség – írja a MedicalXpress.
Az átlagosan 33 éves résztvevők napi közel 9 órát ültek, és heti 80-160 perc közepes, illetve kevesebb mint 135 perc intenzív testmozgást végeztek. A kutatók megállapították, hogy minél több időt töltöttek ülve a résztvevők, annál „idősebbnek” tűntek a koleszterin és BMI értékek alapján.
A kutatók az ikervizsgálat révén meg tudták különböztetni a genetikai tényezők hatását az életmódbeli különbségektől, Reynolds pedig arra biztatja a fiatalokat, hogy már most építsenek ki olyan szokásokat, amelyek segítik megőrizni egészségüket.