Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kutatás: a macskák is képesek szavakat felismerni

Az állatok mintegy 12 ezer éve élnek az ember mellett, úgy tűnik, ez idő alatt megismerték kommunikációnkat.

...svg content...Fotó: Unsplash
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egy friss tanulmány arra a megállapításra jutott, miszerint a macskák gyorsabban tanulják meg bizonyos szavak jelentését, mint a csecsemők. Mint írják, az érintett szavak képekhez és tárgyakhoz kötődnek. Egyúttal megjegyzik: korábbi vizsgálatok már feltárták, hogy a macskák változatos kognitív képességekkel bírnak, például képesek követni a mutogató gesztusokat, valamint felismerik a nevüket. Ám Takagi Saho, az Azabui Egyetem munkatársa és kollégái most arra jutottak, hogy a macskák be vannak drótozva az emberi nyelv egyes aspektusainak elsajátítására.

„Nagyon meglepődtem, mert ez azt jelentette, hogy a macskák képesek lehallgatni az emberi beszélgetéseket és megérteni a szavakat bármiféle külön jutalomalapú tréning nélkül” – emelte ki a szakértő. Eddig nem volt világos, hogy a macskák ugyanúgy megtanulhatnak-e emberi szavakat, mint a kutyák. A csapat most olyan kísérletet tervezett, amelyben 14 hónapos gyermekek nyelvi fejlődésének felmérésére használt módszereket alkalmaztak – fejtik ki. Soron kívül Kiderült, hogyan teltek Forgács Gábor utolsó hetei

Érdemes megjegyezni: a babák jellemzően többszöri hallás után kezdenek szavakat társítani tárgyakhoz, és általában körülbelül 16–20 expozícióra van szükségük ahhoz, hogy megjegyezzék a kifejezéseket. A szakemberek 31 kifejlett házi macskát teszteltek, mindegyik példány laptop elé helyezték, hogy megnézzenek két rövid rajzfilmanimációt, amely alatt egy hangsáv szólt. Ezen gondozójuk egy kitalált szót mondott. A legtöbb macska négy próbálkozás után hozzászokott az ingerpárosításhoz.

A macskák próbálnak minél jobban megérteni minket

Míg egy másik kísérletben a hangklipek fele nem egyezett a képekkel, és a macskák a zavarodottság jeleit mutatták, átlagosan 33%-kal több időt töltöttek a képernyő nézegetésével, amikor felfigyeltek a szó és a kép közötti eltérésre – számolt be a 24.hu a The Independent cikke alapján. A kutatók szerint az eredmények arra utalnak, hogy a macskák képesek gyorsan képzettársításokat alkotni a képek és a szavak között. Takagi továbbá kiemelte azt is:

A macskák jobban figyelnek arra, amit a mindennapi életben mondunk, illetve jobban próbálnak megérteni minket, mint ahogy gondolnánk. Ahhoz, hogy kiderüljön, ezen kognitív képesség csak a macskákra jellemző-e, további vizsgálatokra lesz szükség – fűzte hozzá. Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy egy friss amerikai felmérés szerint a háziállatok döntő többsége pozitívan befolyásolja gazdái mentális egészségét.

Egy pszichiáter szerint a macskák különösen nagy segítséget jelenthetnek azoknak, akik depresszióval, szorongással vagy akár autizmus spektrumzavarral élnek, illetve akik traumát éltek át. Ugyanakkor hozzá kell tenni: a cicák sem egyformák. Minden ember és minden macska egyedi, így a cica tartása önmagában nem oldja meg az összes lelki nehézségünket. Ám azok, akik krónikus mentális betegségekkel küzdenek, gyakran tapasztalják, hogy a macskájukkal töltött idő segít leküzdeni a szomorúságot, félelmet vagy aggodalmat. A simogatás pedig valóságos csodákra képes.