Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Elhunyt az egyik legismertebb magyar pap, Kozma Imre atya

Kozma Imre atyát az egész ország ismerte, aki életének 85. évében hajtotta örök álomra a fejét, mellyel nagy űrt hagy maga mögött.

...svg content...Fotó: Kozma Imre, a szeretetszolgálat alapító elnöke beszédet mond a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Vajda-Papír közös sajtótájékoztatóján Budapesten, a Fõ utcai Gondviselés Házában 2023. november 15-én. Háromezer idõsgondozásban élõ embert lát el egy évig 30 millió forint értékû, 10 tonnányi adomány higiéniai papírtermékkel a Vajda-Papír a Máltai Szeretetszolgálattal együttmûködésben. MTI/Mónus Márton
Belföld

Takács Petra

Szerkesztő
TÉMÁK

Pár órával ezelőtt hunyt el Komza Imre atya, akinek 85 éve adatott meg a Földön. Katolikus papként élte az életét és egyúttal a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke, illetve a Betegápoló Irgalmasrend korábbi magyarországi vezetője.

Nagy utat járt be az élete során, rengeteg embernek segített és büszkén gyakorolta papi hivatását. Mindig lehetett rá számítani, ami miatt nagy űrt hagy maga mögött, de emlékét örökre megőrzik a hívei. Soron kívül Megszűnik a Nyugdíjasok Pártja 50+

1940. június 4-én Győrzámolyban született. A győri bencés gimnáziumban érettségizett, majd papi szemináriumba jelentkezett. Döntése komoly elkötelezettséget jelentett, hiszen 1958-ban a papi hivatást választó fiatalok biztosan számíthattak arra, hogy az államvédelmi hatóság zaklatni és üldözni fogja őket – olvasható a Magyar Máltai Szeretetszolgálat hivatalos közleményében.

1963-ban szentelték pappá

Kozma Imre atyát 1963-ban szentelték pappá. Első állomáshelye Tát-Dorogbányán volt, majd áthelyezték Budapestre. 1968 és 1977 között a Ferenciek terén álló Alkantarai Szent Péter templomban szolgált. Szokatlan hangvételű, szókimondó prédikációi sokakat megszólítottak, a fiatal felnőtteknek tartott konferencia beszédei alatt zsúfolásig megtelt a templom. Kozma Imre atyát ezekben az években számos alkalommal előállították és kihallgatták, hallgatóságának több tagját meghurcolták és kizárták az egyetemről.

Pályafutásának következő állomása a zugligeti Szent Család plébániatemplom volt. Százak által látogatott hittan óráin azt tanította, hogy a kereszténység nem elmélet, hanem gyakorlat, a templom falain kívül a mindennapokban is meg kell élni hitünket. A közösség tagjainak konkrét segítő feladatokat kellett vállalniuk, ekkor alakult ki az az önkéntes hálózat, amely később a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapját adta.

Az 1989-ben megalakult Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnökeként a szegények, idősek, hajléktalan emberek ellátását szervezte meg. A zugligeti templom kertjében megnyitotta az első menekülttábort a Budapesten gyülekező keletnémet családok előtt, ezzel az akkori Európa legnagyobb humanitárius akcióját indította el, melynek során 48 ezer menekültet fogadtak be Magyarországon.

Fotó: Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó és Kozma Imre irgalmasrendi szerzetes a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja emlékünnepségén a Budapest Rendezvényhajón 2024. április 12-én. Az eseményt a Rákóczi Szövetség szervezte. MTI/Balogh Zoltán

A romániai forradalom alatt segélyszállítmányokat juttatott el a szükséget szenvedő településekre, a délszláv háború alatt kórházi osztályokat, bentlakásos intézményeket és nagy számú civil lakosságot menekített át Magyarországra az általa vezetett szervezet. Felhívásaira önkéntesek százai jelentkeztek, közben országszerte megalakultak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat helyi csoportjai.

82 éves koráig vezette a rend hazai szervezetét

Három és fél évtized alatt a Szeretetszolgálat az egyik legnagyobb magyarországi karitatív szervezetté vált, amely szociális, oktatási és egészségügyi ellátásokból is hálózatot épített ki, intézményeiben és önkéntes csoportjaiban naponta átlag 17 ezer emberről gondoskodik.

1997-ben Kozma Imre atya felvételét kérte a Betegápoló Irgalmasrendbe, mely irányítása alatt megerősödött, és kórházaival az egészségügyi ellátás jelentős szereplőjévé vált. Ötvenhét évesen lett szerzetes, a legtöbben ilyenkor már a visszavonulásukat tervezik, ő a keresztény szemléletű orvoslás újraélesztését tűzte célul, és 82 éves koráig vezette a rend hazai szervezetét.

Pályafutása utolsó szakaszában éppolyan energikus volt, mint fiatalon. 2013-ban pappá szentelésének ötvenedik évfordulójára készülve gyalogosan végigjárta papi szolgálatának állomáshelyeit, 73 évesen 140 kilométeres zarándoklatot tett egy szerzetestársa kíséretében.

Tevékenységét több mint harminc alkalommal ismerték el rangos kitüntetésekkel. 1996-ban az Év emberének választották, 2003-ban a Magyar Köztársaság Középkeresztje díjat vehette át, 2005-ben Prima Primissima díjat kapott, 2010-ben Francia Becsületrenddel tüntették ki, 2016-ban Európa Polgár díjjal ismerték el életművét, és több település önkormányzata is díszpolgári címet adományozott Kozma Imre atyának.

Biztonsági őrök vertek össze vendégeket egy budapesti szórakozóhely előtt

Újabb visszaélés történt a biztonsági őrök körében, akikre most végrehajtandó börtön- illetve fegyházbüntetést kértek.