Kutatás: tovább élnek azok, akik hallókészüléket használnak
Egy amerikai kutatás megállapítása szerint a hallókészüléküket használó hallássérült felnőttek várható élettartama hosszabb lehet, mint a készüléket nem viselő halláskárosodottaké.
Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a kezeletlen hallásvesztés csökkenti a várható élettartamot, emellett növelheti a társadalmi elszigeteltséget, a depresszió és a demencia kialakulását is. Mindeddig azonban nagyon kevés kutatás foglalkozott azzal, hogy a hallókészülékek használata csökkentheti-e a halálozás kockázatát – számolt be az EgészségKalauz.
A The Lancet Healthy Longevity című folyóiratban nemrégiben közölt tanulmány szerint a hallókészülék védő hatást gyakorolhat az emberek egészségére, és megelőzheti a korai halálozást. A cikkben kifejtik: a kutatók a Nemzeti Egészségügyi és Táplálkozás Vizsgálati Felmérés során 1999 és 2012 között összegyűjtött adatokat felhasználva azonosítottak be 10 ezer olyan felnőttet, akik kitöltötték az audiometriai és hallókészülék-használati kérdőíveket.
A kutatók az értékelést követő 10 éven át követték nyomon mortalitási állapotukat, az eredmények pedig arra utalnak, miszerint a hallókészüléküket használó hallássérült felnőttek halálozási kockázata 24%-kal alacsonyabbnak bizonyult a készüléket nem viselő halláskárosodott felnőttekéhez képest, függetlenül az életkortól, etnikai hovatartozástól, jövedelemtől, iskolai végzettségtől vagy egyéb demográfiai paraméterektől. Megjegyzik:
Nem volt azonban különbség a halálozási kockázat között a nem rendszeres használók és az eszközt soha nem használók között. A kutatók szerint ez arra utal, hogy az alkalmi hallókészülék-használat nem biztos, hogy élethosszig tartó előnyökkel jár – írja a lap a tanulmányra hivatkozva. Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy lassul a várható élettartam növekedése – ez aláássa az örök élet elméleteit.
A témával foglalkozó tanulmány szerint az akár 150 éves korig tartó élettel kapcsolatos szóbeszédek valószínűtlenek, és nincsenek összhangban a megfigyelt tendenciákkal. De még ha tovább is élünk, nem feltételezhetjük, hogy az egészségünk is jobb lesz. A további részletekre ebben a korábbi cikkünkben tértünk ki.