Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Lassul a várható élettartam növekedése – ez aláássa az örök élet elméleteit

Egy új tanulmány szerint az akár 150 éves korig tartó élettel kapcsolatos szóbeszédek valószínűtlenek, és nincsenek összhangban a megfigyelt tendenciákkal. De még ha tovább is élünk, nem feltételezhetjük, hogy az egészségünk is jobb lesz.

...svg content...Fotó: Pixabay
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Körülbelül két évszázaddal ezelőtt az átlagos élettartam még a leggazdagabb országokban is kevesebb mint a fele volt a mai értéknek. A várható élettartam kezdeti látványos növekedése, amely először csak néhány gazdag országban következett be, elsősorban a gyermekkori betegségek visszaszorításának volt köszönhető – magyarázzák a beszámolóban. Azok, akik a 20. század elején elérték a felnőttkort, nem számíthattak arra, hogy sokkal tovább élnek, mint a dédszüleik, de sokkal kisebb volt annak a valószínűsége, hogy a gyermekeik vagy unokáik előttük halnak meg.

Annak ellenére, hogy a kanyaró és a szamárköhögés visszatérésének az oltásellenes kampányok teret adtak, a csecsemőhalandóság továbbra is csökken, még a Föld legszegényebb országaiban is. A további javulásnak az élet másik végén, vagyis a 60 év felettiek körében kell bekövetkeznie. S. Jay Olshansky, a chicagói Illinois Egyetem professzora és társszerzői egy új tanulmányban azt állítják, hogy nem szabad túl sokat várnunk – számolt be az IFL Science a Nature Agingben megjelent tanulmány alapján, amelyből a Blikk szemlézett. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Mint írják, ahogy az orvosi kutatások fókusza a fiatalok betegségeiről a középkorúak és idősek betegségeire fordult, sok előrelépés történt. A 100 évig élők száma drámai mértékben emelkedett. Olshansky és szerzőtársai azonban megjegyzik, hogy az ilyen jellegű javulások lelassultak a világ azon részein, amelyek először részesültek az előnyökből. A további javulás leginkább a technológiák szélesebb körű elterjedésével következett be. A kutatók kiemelik: a várható élettartam gyors növekedésének időszaka véget ért, és ennél tovább már nem növelhető az emberek élettartama.

Ezen felül arra a következtetésre jutottak, hogy a jelenlegi trendek szerint a nők maximum 15%-a, valamint a férfiak 5%-a éri el a 100 éves kort, legalábbis ebben az évszázadban. Hozzáfűzték: az orvostudomány jövője az idősek életminőségének javításában rejlik. Korábban a téma kapcsán arról is beszámoltunk, hogy hiába élünk tovább, egyre betegebbek vagyunk: meglepő dolgokra derült fény. Egy nemzetközi tanulmány szerint a baby boomerek tovább élnek, de rosszabb az egészségi állapotuk, mint a korábbi generációké volt ugyanebben a korban. Ez a megállapítás pedig több szempontból is elgondolkodtató.